Конституционният съд (КС) ще заседава в петък, по жалбите срещу последните промени в Конституцията.
Шестата поправка на основния закон сочи, че Висшият съдебен съвет (ВСС) се разделя на две, правомощията на главния прокурор се ограничават и мандатът му става от 7 на 5 години, парламентът работи в непрекъснат режим дори по времето на управление на служебен кабинет, допускат се лица двойно гражданство да стават депутати и министри, а президентът вече не може да назначава свои служебни правителства - вече избира служебния премиер от ограничен кръг хора.
Измененията бяха приети на 20 декември 2023 г., с гласовете на “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ), ГЕРБ-СДС и ДПС.
През януари дойде и реакция от президента Румен Радев, който сезира КС, защото смята, че конституционните изменения са приети прибързано, с минимално изискуемо мнозинство и без обсъждане по същество. Държавният глава обърна внимание основно на текстовете, които орязват правомощията му и тези, които касаят парламента, но не оспори основните промени, свързани със съдебната система.
Несъгласие с поправките в основния закон имаха и депутатите от „Възраждане“ и „Има такъв народ“, които също сезираха КС. Според двете партии голяма част от измененията не могат да бъдат извършени от от обикновено Народно събрание, а са в компетенциите на Велико народно събрание.
Още по темата
- ГЕРБ и ДБ се договориха: Започват работа по споразумение за общо управление
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- КС отказа да тълкува дали ВСС с изтекъл мандат може да избира “тримата големи”
- Президентът приема Виктор Орбан, фокус на разговорите ще е сигурността в региона