Могат ли вендинг машините за лекарства да разрешат проблемите с липсата на аптеки в малките населени места и с недостатъчния брой денонощни аптеки? Оказва се, че отговорът на този въпрос може да бъде различен в зависимост от този, който го дава. От партия „Възраждане” предлагат промени в законодателството, които да позволят поставянето на такива специализирани автомати, в които да се продават лекарства без рецепта. Законопроектът бе приет на първо четене, въпреки че по-голямата част от останалите партии имаха своите забележки. Против промените обаче са фармацевтичните организии и Националното сдружение на общините, според които вендинг машините няма да разрешат проблемите с неравномерното разпределение на аптечната мрежа. Аргументи срещу законопроекта имат и ангажираните с темата министерства. 

Снимка: Getty images

В България има общо 56 денонощни аптеки, половината от тях са в София. Останалите се намират на територията на едва 13 от общо 265 общини. Има и областни градове, в които също няма денонощна аптека, като Монтана, Видин и Силистра. За да разрешат проблема с липсата на място, от което хората да си закупят лекарства в тъмната част на денонощието от партия „Възраждане” предложиха да се поставят вендинг машини за лекарства, които да продават медикаменти, които се отпускат без рецепта. 

Малко повече от месец преди изборите законодателните промени срещнаха подкрепа от почти всички партии, но не и от фармацевтичния бранш. Антон Вълев от Националната аптечна камара коментира пред Дарик, че това е абсолютно погрешен подход към разрешаването на  проблема с липсата на денонощни аптеки.

“Най-правилното нещо е да се помисли по какъв начин да се разшири покритието на аптечна мрежа с аптечни фармацевтични услуги с наличие на квалифицирани магистър фармацевти, включително и в малките населени места, вместо да се мисли как, видите ли, услуги да се предоставят от машини”, заяви Вълев. 

Според него това, което трябва да се направи е да започне държавата да субсидира тези дейности, които очевидно са социални.

Заслужава ли си?

“За да направи във всичките 266 общини, ако реши държавата да разкрие аптеки с денонощни дежурства, би струвало само 74 млн. на година, което е нищожно спрямо 8-милиардния бюджет на Здравната каса”, каза Вълев.

Дарик

Председателят на Федерация Български пациентски форум Иван Димитров коментира, че вендинг машините за лекарства не са нещо непознато и в Италия например са много разпространени. Според него обаче проблемът с този законопроект е, че се прави предизборно и бързо.

“Най-важно е наистина политиците да направят нещо, което съществува в цяла Европа и да го направят, както трябва - с контрол и с това да не се случва да има нещо, което е предпоставка за лоша практиката. Това, че ще се изтупаш пред публиката и ще кажеш: благодарение на мен имате вендинг машини, хубаво е да се сложат на места, на които няма аптеки, но трябва да бъдат обезопасени, да знаят хората, че не могат да си купят лекарства без рецепта. Проблемът с липсата на аптеки у нас и по малките места е ужасяващ”, каза Иван Димитров.

Според него обаче поставянето на вендинг машини не решава този проблем и не е въпрос, който може да бъде решен от днес за утре.  

Фармацевтът Антон Вълев изтъкна, че вендинг машините не само няма да разрешат проблема с липсата на аптеки, но и ще създадат рискове за пациентите.

Кой гарантира сигурността?

“Застава пред машината 5-годишно момченце и си купува нещо, кой носи отговорност? Кажете  ми какво става, ако застане бременна жена в 9 месец и си купи капки с ксилометазолинов дериват - тя ще пометне от капките за нос”, запита той.

И продължи с въпросите, питайки как пациентът, застанал на апарата ще разбере, че лекарство се пие след хранене например. 

И ако това, че фармацевтите в страната правят консултации на пациентите, когато те си купуват лекарства без рецепта, се определя като несъстоятелен аргумент от политиците, не е без значение е един друг аргумент. Колко ще струва поставянето на специализираните вендинг машини, които ще трябва да бъдат платени от държавния бюджет.

Изгодно ли е?

“Най-евтиният автомат аптечен струва 142 хил. евро и може да стигне до 30 млн. - това са големите аптечни системи. Държавата да финансира, да купи апарат, който ще струва 300 000 лв. и след това да разчитаме, че 300 човека ще си купят метамизол, парацетамол, презерватив… това ли е най-важното”, запита Вълев.

От Министерството на финансите вече заявиха, че в държавния бюджет няма предвидени средства за инвестиция във вендинг машини за лекарства. Какво обаче ще се случи със законопроекта въпреки отрицателните становища на заинтересованите страни, предстои да видим в малкото оставащи дни работа на това Народно събрание. 

Чуйте повече в прикачения звуков файл.