Депутатите се разделиха в мненията си какви да бъдат правата на независимите народни представители. Приближеният до бившия лидер на БСП Корнелия Нинова Георги Свиленски предложи да се даде възможност на независимите да участват в комисии, да внасят законопроекти или да могат да сформират парламентарна група. Темата се повдига заради нарасналия брой на народните представители в Народното събрание, които не принадлежат към никоя партия. Техният брой силно се увеличи след разпадането на парламентарната група на “Величие” и разцеплението в тази на ДПС.
Той декларира от трибуната, че от БСП никой няма да прави други парламентарни групи. И подчерта, че позицията на част от партията е различна от неговата. И все пак обоснова мотивите си да внесе предложения, свързани с правата на независимите народни представители.
“Предложенията са в три аспекта и те касаят независимите народни представители. Сега ви питам с какво е повече Георги Свиленски примерно от Рамадан Аталай като народен представител? Че Георги Свиленски може да членува в парламентарна група, има кабинет, има място в комисия, а Рамадан Аталай с дългогодишния опит ще трябва да стои на последния ред без да участва в комисии, без да има кабинет да обикаля по коридорите. Това колегиално, европейско и демократично действие ли е към такива наши колеги народни представители? И второто предложение: защо да не могат да правят парламентарни групи? Когато вече имаш 10-15 човека, когато ги сплотява някаква ценност, някаква програма, някаква идея, защо да не могат да направят парламентарна група?”, запита Свиленски.
Темата породи разделения в мненията на народните представители. Независимите изтъкнаха, че искат права не повече от другите, които са с принадлежност към политическа партия в парламента. Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС обаче коментира:
“Аз смятам, че парламентарното номадство не трябва да се завръща и не трябва да има възможност народни представители, които са напуснали или са избрани от една партийна листа, да могат впоследствие да правят различни парламентарни групи. Това е принципна позиция, която сме поддържали в ГЕРБ от десетилетия и не смятам, че трябва да го променим, защото това нещо е доказано през времето, че не е добре за демокрацията”.
Мнението, което изразиха от ПП-ДБ, беше против т.нар. партийна миграция от група в група.
А Костадин Костадинов от „Възраждане” заяви по-крайна позиция:
“Морално е, когато едни хора са излъгали своите избиратели и са нарушили обещанията си, все пак да нямат същите възможности, които им дава правото на парламентарната група, която е формирана, благодарение на доверието на стотици хиляди избиратели. Но наистина това, което трябва да се случи, е когато някой излъже своите избиратели, просто да напуска парламента”.
След края на обсъжданията предложенията на Георги Свиленски не бяха приети.
След 6-часови дебати депутатите най-после приеха Правилника за дейността и организацията на Народното събрание, който ще позволи създаването на комисии и ще отпуши работата на Парламента. В хода на дискусията бяха отхвърлени редица нестандартни предложения, сред които депутатите да се тестват два пъти годишно за наркотични вещества.
Чуйте подробностите в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Колко са секциите с подправени изборни резултати в Пловдив и областта?
- След президента и Пеевски поиска службите да информират има ли купен и корпоративен вот
- Веселин Стойнев: Нови избори са най-лошото, което може да ни се случи!
- ГЕРБ-СДС, АПС, ДПС - Ново начало и МЕЧ с по един мандат в област Смолян