Според официални данни износът на руски газ за Европа е намалял през последните пет месеца, а цената на изнасяния от страната нефт също се е понижила.

Путин: Лесно ще пренасочим руската енергия от Запада към други страни

Европейският съюз се стреми тази година да намали с две трети зависимостта си от руския газ след военната операция на Москва в Украйна, въпреки че Германия се противопоставя на призивите за пълен бойкот.

Руският енергиен гигант "Газпром" съобщи днес, че между 1 ноември и 15 април обемът на износа за Европа и Турция е спаднал с 26,4% в сравнение със същия период година по-рано.

Съхранението на газ в Европа също е на най-ниското си ниво от няколко години насам, добави "Газпром".

Путин към Нехамер: Доставките за Австрия са сигурни

Междувременно разликата между цената на руския суров петрол Urals и международния бенчмарк Brent North Sea се е увеличила.

Средната цена на Urals между 15 март и 14 април е 79,81 долара за барел в сравнение със 108,50 долара за Brent, сочат данни на Министерството на финансите.

Разликата в цените на двата сорта нефт традиционно е около 1 или 2 долара, но според информационната агенция Интерфакс тя се е увеличила заради санкциите срещу Русия.

Бивш съветник на Путин: Ембарго върху руския газ и войната спира до седмици

Макар руският нефт не е подложен на западни санкции, наказателните мерки накараха купувачите да не желаят да купуват суров петрол от страната.

Въпреки по-ниската цена суровият петрол остава основен източник на приходи за Москва, която базира федералния си бюджет на 40 долара за барел Urals.

Върховният комисар на ЕС по външна политика Жозеп Борел заяви, че през 2021 г. ЕС е платил на Русия 80 млрд. долара (74 млрд. евро) за нефт и 20 млрд. долара за газ, което означава средно 250 млн. евро на ден.

В момента ЕС работи по разширяване на санкциите срещу Русия, така че да включват ембарго върху петрола и газа, но такива мерки ще отнемат "няколко месеца", заявиха европейски служители пред АФП.

Германия рискува 220 млрд. загуби, ако се откаже от руската енергия

"Малковероятно е през следващите пет до десет години да е възможно да се замени напълно руският нефт и газ", написа руският вицепремиер Александър Новак в статия, публикувана в руското списание "Енергийна политика".

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм