"Младите социални работници получават 850 лв. заплата, а онези с 20-годишен трудов стаж вземат не повече от 1400 лв. чисто възнаграждение". Това каза председателят на Синдиката на административните служители към КТ „Подкрепа“ Кремена Атанасова на протест, на който работници от Агенцията за социално подпомагане излязоха с искане за 15% увеличение на заплатите си. Част от протестиращите се оплакаха още от липса на добри условия на труд и от това, че не е подсигурена тяхната безопасност. 

Резултатът след края на срещата между протестиращите и ръководството на Агенцията за социалното подпомагане вече е ясен.

Изпълнителният директор на агенцията Веселин Кожухаров е дал гаранции, че това, което зависи от него и министъра на труда за повишаване на възнагражденията, ще бъде направено, обявиха на сайта на Министерството на труда и социалната политика.

На срещата са били обсъдени още текущите проблеми от дейността на социалните работници в страната и възможностите за подобряване на ефективността на тяхната работа.

"Веднъж вече заплатите на социалните работници са били увеличени с 200 лв., но това не е удовлетворило искането им за 30% повишение. Затова целта на стачката им е вдигане на заплатите с поне още 15%", заяви Кремена Атанасова.

По думите ѝ в момента социален работник се назначава с 1100 лв. брутна заплата, те нямат право на допълнителни възнаграждения за клас, което чисто означава около 850 лв. заплата за новоназначен социален работник на 8-часов работен ден, на 5-дневна работна седмица.

"Колегите с дългогодишен стаж получават около 1600, 1700, 1800 лв. отново бруто, което чисто е 1200-1300 лв. или 1400 в най-добрия случай, което отново е обидно", допълни тя.

Националната статистика цитира данни със средни работни заплати над 2000 лв., а социалните работници отново са на дъното.

С 15-годишен професионален стаж, Нешка Богоева от Дирекция „Социално подпомагане – Люлин” сподели, че получава 1100 лв. чисто заплащане.

Тя допълни какви според нея са останалите проблеми пред един социален работник:

"Бих с притеснение споделила, защото нямаме охрана, а има хора с психични заболявания, които ни нападат, което по никакъв начин ние нямаме сигурност за нашия живот. Това е едно от нещата, което много ни притеснява".

Ето какво още споделиха протестиращите Румяна Нинова от „Социално подпомагане – Красно село” и Ваня Попова от дирекцията във Велико Търново.

"От 12 години не бяха ни вдигали заплатите", обясни Нинова и добави: "Възмутени сме от отношението към социалните работници – и ние сме граждани на тази държава, отглеждаме деца, имаме семейства".

"Ти си отиваш вкъщи при семейството с проблемите на хората. Много колеги вече прегарят. Една голяма част от нас се разболяха, и то с тежки заболявания. Младите пък не искат да дойдат за жалост", каза Попова.

Част от протестиращите бяха приети на среща в Министерството на труда и социалната политика, за да бъдат обсъдени техните искания.