
Най-вероятно експлозиите в къща за гости на ООН в Газа, които убиха българския хуманитарен работник Марин Маринов, са нанесени от два израелски танкови снаряда. Това става ясно от снимки на Washington Post, анализирани от експерти.
Ударът на 19 март накара ООН да намали значително броя на международните си служители в Ивицата Газа. ООН обвини Израел за нападението, Тел Авив отрича да носи отговорност.

На тази дата служители от Службата на ООН за обслужване на проекти, известна като UNOPS, пристигат в къщата в централната част на Газа, за да проверят щетите по покрива, който е бил "засегнат" при инцидент предишната вечер, докато сградата е била празна, според вътрешна бележка на ООН.
Около 11:30 ч., когато групата на UNOPS седяла навън, след като приключила работата си, във въздуха избухнал снаряд, който убил Маринов и ранил тежко петима международни служители, според двама служители на ООН и трето лице, които са били информирани за инцидента. Две минути по-късно друг входящ снаряд пробил дупка във външната стена на втория етаж и се взривил вътре, казват още анонимните източници.
По искане на Washington Post трима експерти по боеприпаси преглеждат видеото, както и 10 снимки, показващи щетите по комплекса и повече от половин дузина отделни фрагменти от боеприпаси. Снимките са били предоставени на вестника при условие, че няма да бъдат публикувани, пише БГНЕС.
Според Тревър Бол, бивш техник по обезвреждане на взривни вещества в армията на САЩ, Крис Коб-Смит, консултант по сигурността и бивш артилерийски офицер от британската армия, и Н. Р. Джензен-Джоунс, директор на Armament Research Services, консултантска компания за изследване и анализ на боеприпаси, снимките показват повреди, съответстващи на два израелски танкови снаряда.
Според тях кръглите вдлъбнатини по стените в близост до вътрешния двор показват, че патронът е избухнал навън, близо до мястото, където служителите са седели по това време и където Маринов е бил убит.
Снимки, направени от вътрешността на сградата, показват това, което и тримата казват, че изглежда е входният отвор на друг снаряд и подобен модел на фрагментация. Експертите заявиха, че фрагментите, които се виждат на снимките, е много вероятно да са от поне един многоцелеви високоексплозивен снаряд М339, произведен в Израел.
Израелските отбранителни сили отрекоха да са атакували комплекса на ООН на 19 март и призоваха медиите да "действат с повишено внимание по отношение на непроверени съобщения".
Служители на ООН заявиха, че често са уведомявали израелската армия за местоположението на сградата, като са потвърдили статута ѝ на защитен обект още в нощта преди смъртоносния удар. ООН и други хуманитарни групи често споделят с израелската армия координатите на своите офиси, къщи за гости и предложените маршрути на мисиите, за да избегнат обстрел.
