Еректилната дисфункция е състояние, което много мъже след определена възраст смятат за нормално, като приемат, че за тях половият живот е приключил. „Това обаче не е така, има проучвания, които установяват, че еректилната дисфункция може да е първи признак на атеросклероза - натрупване на  мазнини в съдовете и е самостоятелен рисков фактор за поява на инфаркт на миокарда“ - категоричен е д-р Александър Бальовски от отделението по Урология на УМБАЛ „МЕДИКА РУСЕ“. 

Инфарктът на миокарда най-просто означава запушване на някоя от артериите, които хранят мускула на сърцето. Това се случва, когато плаката, образувалата се по стените им се разкъса. По същият механизъм могат да се запушат и кръвоносните съдове, които кръвоснабдяват пениса, което не позволява цялостното му изпълване с кръв и води до еректилна дисфункция. Също така проучвания доказват, че до ¾ от пациентите с вече реализиран инфаркт развиват еректилна дисфункция.

По тази причина посещенията при уролог не бива да се пренебрегват.  “При оплаквания от това естество ние задължително правим цялостен липиден профил  на пациента и ако той е влошен, го насочваме към кардиолог. Там колегите оценяват сърдечно-съдовия риск на пациента и при необходимост назначават допълнителни лабораторни и образни изследвания.” – добавя д-р Бальовски.

Според уролога на УМБАЛ „МЕДИКА РУСЕ“ българинът рядко търси навреме лекарска помощ, когато става дума за интимни проблеми, защото ги подценява или се срамува. Пренебрегва и профилактичните прегледи, а те могат да предотвратят сериозни здравословни увреждания. Освен сърдечно-съдовите заболявания еректилна дисфункция могат да причинят диабетът, неврологичните заболявания, хормоналните нарушения, вкл. повишена или понижена функция на щитовидната жлеза, медикаменти, напредналата възраст и други, пояснява д-р Бальовски. 

Той апелира за редовна профилактика, защото всички заболявания на пикочо-половата система, дори онкологичните, открити навреме, могат да се лекуват или най-малкото да се контролират, така че да не се задълбочават. В отделението по Урология на университетската болница има най-съвременна апаратурата за диагностика и лечение, а също и добре обучени специалисти. 

Мъжете трябва да имат съзнанието, че след 50 г. поне веднъж годишно трябва да ходят на уролог както жените на гинеколог, съветва д-р Бальовски. Споделя, че напоследък, вероятно заради редовните кампании за превенция на здравето, в кабинета му в ДКЦ-2 за профилактичен преглед идват млади мъже без оплаквания.