Росен Костурков: Бездействието на институциите, довело до наводненията в страната, трябва да спре!

Контролът върху дърводобива и незаконната сеч, както и отговорността на Напоителни системи по поддръжка на дигите, са първите неща, които трябва да се следят, за да се предотврати следващо бедствие от наводнения в страната. Това коментира в "Откритото студио" на Дарик  инж. Росен Костурков, който бе заместник-председател на Комисията по земеделие, храните и горите в 47-то НС. 

Кметове на общини трябва да разполагат със средства в местните бюджети за регулярно почистване на речните корита, а областните управители са отговорни за поддръжката им в териториите, извън населените места, уточни той. Превенцията се контролира от Министерството на земеделието и горите и Министерството на околната среда и водите. Напоителни системи - носят отговорност за дигите, а Министерство на икономиката - за сигурността на язовирните стени, категоричен е Росен Костурков. 

Последните 15 години проблемът се неглижира и бедствията сега са резултат от тази безотговорна политика. Пример за това е и река Марица на територията на Община Пловдив, чието корито не е чистена близо 12 години. Неконтролираната сеч със сигурност е основен фактор за наводненията в Карловско през този сезон, коментира още Росен Костурков.

Дори и да е законна, след сечта клоните и вършините се оставят на място и при голям порой, се свличат от силните води в непочистените дерета и в реките, което води до високи приливни вълни и наводнения. По последни данни вълната в село Богдан е била висока 3 метра, уточни той. 

Изключително важно е населението в малките населени места  да се информира своевременно при заплаха от бедствия и аварии. Известяването може да става и чрез мобилните оператори. При последните наводнения в пловдивско хората дори нямаха и 15 минути за реакция, обясни Костурков. 

Според официални данни през последните 10 години не са отпускани средства от Министерски съвет, с които областните управители да могат да изпълнят задълженията си, свързани с поддръжка на речните корита и те действат съгласно чл. 140 от Закона за водите, като сключват договори с фирми за тази дейност. 

Йордан Иванов: Спешно да се осигури национална система за ранно предупреждение на населението при бедствия и аварии и да се отпуснат средства на кметовете и областните управители

Областните управители и кметовете в България имат законови правомощия, но нямат пари за почистването на деретата и речните корита, обясни в ефира на Дарик бившият областен управител Йордан  Иванов.

Първите 3 неща, които според него, трябва да направи новото управление в държавата са:

* Да се осигури ресурс на кметовете на общини и на областните управители за почистване на речните корита - съответно във и извън населените места
* Да се прекрати порочната практика тази дейност да се отдава на фирми срещу добиване на инертни материали
* Да се създаде работеща национална система за ранно оповестяване на населението при бедствия и аварии

Не е нормално, хората в малките населени места да бъдат предупреждавани с биене на камбаната, коментира още в Откритото студио на Дарик Йордан Иванов. 

Гроздан Караджов: Виновните за бедствието с наводненията трябва да бъдат изправени на съд! В "Откритото студио" на Дарик Димитър Арнаудов подчерта, че по делата за жертвите в с. Бисер, както и за наводненията във Варна и Добрич, все още няма наказани

Виновните за бедствието на хората, от наводнените населени места в пловдивско, трябва да бъдат изправени на съд. От години съществува безнаказаност, която кара всички длъжностни лица да продължават  безотговорно да бездействат. Тезата защити в Откритото студио на Дарик от Пловдив бившият вицепремиер и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов. В ситуация на неотложност, ремонти на диги и язовирни стени, могат да се правят, без да е необходимо да се сключват договори за обществени поръчки, допълни той. 

Според него не може да се твърди, че приливната вълна по време на наводненията, се дължи само на голямото количество дъжд. Превенцията е първата стъпка, която трябва да се осигури от новото управление на страната, защото от години нищо не е правено, включително и за мониторинга на язовирите.

В подкрепа на тезата за безнаказаността на отговорните институции  координаторът бившият кмет на Община Харманли Димитър Арнаудов обясни, че е бил свидетел по делото за бедствието в с. Бисер, което продължава 10 години и няма осъден. Има виновни лица, но се бяга от отговорност. Един от основните проблеми е и смесената собственост на язовирите, както е в конкретния случай, в който от Министерство на отбраната все още не са предприели инициатива, обясни Арнаудов. 

Двамата обясниха, че отговорността за почистването и поддържането на речните корита е споделена между местното управление и държавата, но е видно, че дори река Марица не е чистена от 12 години, прилича на тропическа джунгла и има опасност да запуши пространствата под моста и да залее.

Трябва да се осигурят повече средства от централния бюджет към общините по поречието на Марица, за да могат кметовете да чистят регулярно коритото на реката. Регионалният министър трябва да има бюджет за решаване на подобни проблеми, които застрашават населението на градове като Пловдив, Пазарджик и Хасково, смята Гроздан Караджов.

Дани Каназирева: За опасността от наводнение от река Стряма се знае от поне две години

За опасността от наводнение от река Стряма се знае от поне две години, заяви в ефира на Дарик радио бившият областен управител и депутат Дани Каназирева. В края на 2020 г. тя назначава междуведомствена комисия, която излиза със становище, че коритото на реката има нужда от сериозно почистване. Две години по-късно това не се е случило, коментира Каназирева.
 
„Още в края на 2020 г. като областен управител получих сигнал от кмета на Карлово, че коритото на реката има нужда от почистване. Незабавно с моя заповед беше назначена междуведомствена комисия, в която взеха участие всички държавни институции, вкл. Басейнова дирекция и РИОСВ и която излезе със становище, че реката има нужда от сериозно почистване. За да започне това почистване на база подписаните от мен като областен управител документи, е нужно издаването на разрешително от Басейнова дирекция и РИОСВ Пловдив, но такова вече две години няма“, обясни бившият депутат и областен управител.

Става въпрос за три участъка на Стряма - от с. Розино до втория мост на с. Слатина, от с. Столетово до консервната фабрика на с. Богдан и от Дъбене до Баня. Там са констатирани огромни наносни отложения, растителност, риск за дигите и реката е излязла още тогава от очертанията и коритото си с 60-70м. и навлязла в земеделски имоти и горски територии.

Каназирева предупреди още в ефира на Дарик, че същият риск от наводнение съществува и  при участъка на река Марица  до депото в село Цалапица в района на Община Стамболийски. По думите й, ако не се издаде разрешително за почистване на реката в този участък, при една висока вълна, екологичната катастрофа ще е с огромни последици.

Манол Генов: Създаване на нова Агенция за управлението на водите е най-важната стъпка към предотвратяването на ново бедствие

Създаване на нова Агенция за управлението на водите е най-важната стъпка към предотвратяването на ново бедствие като случилото се в карловско. Това заяви в ефира на Дарик радио бившият шеф на ВиК Пловдив и бивш депутат Манол Генов.

По думите му, заради липсата на синхрон между отговорните институции, новата Агенция трябва да обединява Басейнова дирекция, Напоителни системи и  всички останали структури,  които управляват водите в България.

Помощ при бедствия може да се потърси от съществуващия с такава цел Европейски фонд „Солидарност“, каза още Генов.

По думите му, институциите – и общински, и държавни, трябва да започнат да искат от Фонда съответната финансова помощ.