„Подготвяме актуализация на Областния план за защита при бедствия с цел постигане на по-добра координация и готовност за реакция на екипите на единната спасителна система“. Това съобщи областният управител на Пловдив Ангел Стоев по време на заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия. До края на месец октомври планът ще бъде актуализиран като в него ще бъдат отчетени всички предложения на Областния съвет. Според областният управител е необходимо общините и държавата да отделят повече внимание на превенцията. В бюджетите им ежегодно трябва да се заделят средства за осигуряване на проводимостта на речните корита и за гарантиране на техническата изправност на язовирите. Също така по поречието на всички по-големи реки трябва да се изградят системи за ранно предупреждение, подобно на тази, която има по р. Чая. Според Ангел Стоев е необходимо общините да поддържат в постоянна висока степен на готовност доброволните си формирования и да използват тяхната експертиза. По предложение на гл. инспектор Васил Димов (началник на Първа районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението”) всяка община е нужно да направи риск-регистър за всички населени места на своята територия, след което те да влязат в областния план. Така ще могат да се предвидят по-лесно пари за превенция и да се засили контролът върху проблемните зони за наводнения, пожари или други видове рискове.
==================================
Десетки работещи в системата на Спешна помощ в Южна България се събраха на протест в Пловдив с искания за по-високи заплащане, вдигане на категоризацията на техния труд и подобряване на условията на работа. Протестиращите заявиха още, че парамедици не могат да поемат работата на лекарите и фелдшерите от спешната помощ. По думите им, те не са получавали ковид надбавки от месец юни, а заради ниското заплащане в сектора, младите на възраст лекари в системата са не повече от 5%. Протестът се организира от регионалната структура на КТ Подкрепа в Пловдив и се проведе пред сградата на Областната управа. Декларацията до Министъра на здравеопазването с исканията на лекари, фелдшери, медицински сестри, санитари и шофьори от Спешната помощ, беше връчена на Областния управител Ангел Стоев.
===================================
Възстановеното след ремонт първо класно училище в Широка лъка ще отвори отново врати, но като Музей на духовността, информира кметът на родопското село Васил Седянков. Официалното му откриване е планирано за 30 октомври. В музейната експозиция ще бъдат представени артефакти, документи и фотографии, свързани с историята на Широка лъка и експонати от ранното християнство. Над 700 000 лв. струва възстановяването и реставрацията на училищната сграда, която е собственост на Пловдивската митрополия. Средствата за възстановяване на рушащото се училище бяха осигурени през 2018 г. с постановление на Министерския съвет. Първото в Широка лъка класно училище „Св. Пантелеймон“ е изградено през 1888 г. с 22 000 лири, събрани като дарения, според данни от съхранената история на селото.
=====================================
52-годишен е пострадал при рязане на дърва в градина в землището на село Крушевска, съобщават от ОД на МВР-Кърджали. По първоначални данни отрязано дърво затиснало мъжа, който е със счупени ребра и е настанен за лечение в интензивното отделение на болницата в Кърджали. Дежурна оперативна група е извършила оглед. Образувано е досъдебно производство за нанесена телесна повреда.
======================================
Рекордьорка на Гинес и деца садиха дръвчета в Пазарджик. Целта на екоакцията е да възпита у подрастващите грижа към природата. Нови около 20 декоративни дръвчета засадиха по-рано днес в парк "Стадиона" в рaмките на инициативата "Сърце в зелено" на коафьорката Ваня Иванова. В днешното пето издание на кампанията се включиха традиционните участници от Професионалната гимназия по икономика, а към тях се присъединиха и малчугани от Детска градина "Валентина Терешкова". Фиданките за всяка от акциите се купуват с дарения, като събирането им обединява и още хора около каузата. Засадените досега дръвчета са основно японски вишни, като от тях почти няма загинали въпреки продължителните горещини и засушавания през последните години. Ваня Иванова стана известна, след като преди време постави нов световен рекорд и бе вписана в Книгата на Гинес - с най-много вечерни прически, направени за 8 часа - 304. Благотворителността е неизменна част от живота ѝ, като често обаятелната пазарджиклийка успява да увлече в добрите каузи много съмишленици.
Информации на Искра Койчева, Адриан Кулев, Тина Соколова и Живка Тодорова