„Министерството на отбраната полага всички усилия да бъде преодоляно огромното забавяне в процеса на модернизация на авиобаза Граф Игнатиево и през 2024 г. базата да получи сертификат от американската страна, за да може да приеме самолетите F-16 BLOCK 70.“ Това каза днес министърът на отбраната Димитър Стоянов, който инспектира на място строително-монтажните работи. „Забавянето е повече от 3 години, които няма как да бъдат наваксани за три или шест месеца, но се надяваме сроковете да бъдат съкратени“, подчерта министър Стоянов. Сред причините за забавянето на модернизацията са: сключените договори на инженеринг; неточност при определяне на параметрите на заданието, в резултат на което строително-монтажните работи са в пъти завишени. Министър Стоянов даде пример за възложен през 2020 г. договор с авансово платени 300 000 лв., като след извършено проектиране фирмата е представила сметка за 10 млн. лв. Този договор ще бъде прекратен, категоричен бе министърът. "При процедурите, които откриваме, търсим възможно най-ниски цени. Залагаме 30% авансово плащане с банкова гаранция“, акцентира министърът на отбраната. Първите два самолета F-16 се очаква да пристигнат в България в началото на 2025 г. Дотогава дължината на пистата за излитане и кацане трябва да бъде увеличена. По цялата дължина се изгражда ново наземно осветление. Работи се и по разширяване на пътеката за рулиране и по изграждане на площадка за самолети-цистерни.
=============================
С 46 гласа "за", 1 - "против" и нула - "въздържал се" общинските съветници на Пловдив приеха предложението на ГЕРБ за отпускане на над 32 млн. лева за двата стадиона - "Христо Ботев" и "Локомотив". Разгорещените дебати продължиха повече от два часа под обсадата на фенове на двата футболни отбора. От сутринта дори движението по ул. "Авксентий Велешки" беше спряно, а зоната на сградата на Общинския съвет обградена от полиция и жандармерия. Предложението на ГЕРБ гласеше да се дадат 32,7 млн. лева за строителството и цялостното изграждане на стадионите "Христо Ботев" и "Локомотив", като се разпределят в три бюджетни години за двата тима по равно. За целта ще бъдат създадени и две комисии, които да следят за строително-ремонтните дейности. В тях ще участват съветници от политическите групи в Общинския съвет, строителен и авторски надзор, външни експерти и представители на сдруженията на двата клуба. По-рано кметът на Пловдив Здравко Димитров оттегли предложението си за дофинансирне на стадион „Христо Ботев“ с 22,5 милиона лева.
==================================
Водещи австрийски експерти идват на помощ в Карловско, за да помогнат за възстановяването на пострадалите от наводнението миналата година села. На 14, 15 и 16 февруари те ще огледат критичните места на селските реки в Каравелово, Богдан и Слатина. Заедно с български специалисти те ще предложат варианти за спирането на свлачищните процеси край реките. Това споделиха областният управител Ангел Стоев и кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, след като двамата инспектираха как върви възстановяването на инфраструктурата след наводнението през септември м. г. В обсъждането и намиране на решение на проблема ще участват още експерти от МОСВ, МРРБ, Министерството на земеделието и МВР, заяви областният управител. Речните корита трябва да бъдат приведени във вид, който да не позволява наводнения и бедствия при проливни дъждове, заяви Стоев. Общо броят на обществените поръчки за наводнените села е над 40, заяви Кабаиванов. До този момент държавата е предоставила на община Карлово за възстановителни дейности над 12 милиона лева. Според разчетите за община Карлово ще са необходими около 60 милиона.
=======================================
Над 90% от домакинствата в област Смолян имат достъп до интернет в домовете си, сочат резултатите от проведено проучване на Националния статичтически институт. Забелязва се ръст от 14 процентни пункта спрямо предходната година, сочат данните на Статистическото бюро в Смолян. По дял на домакинствата с достъп до интернет областта e на четвърто място в страната след София (столица), Хасково и Бургас. През 2022 г. 82.3% от хората в Смолянско на възраст от 16 до 74 години се възползват от удобствата на глобалната мрежа всеки ден или поне веднъж седмично. Мъжете изпреварват по активност жените при редовното сърфиране в нета като относителните им дялове са съответно 85.1 и 79.9%. Значителни са различията при редовно използващите интернет по образование, като 92% са хората с висше образование, 86.3% са тези със средно образование и 55.1% - лицата с основно или по-ниско образование.
Информации на Петър Тодоров и Адриан Кулев