Сухи треви и гора до вилната зона на село Отец Паисиево са се запалили днес следобед, съобщават от пожарната. Хората от близките къщи са евакуирани. Няколко постройки са засегнати от огъня, тъй като силният вятър разпространява бързо пламъците. 5 екипа огнеборци зареждат вода от близкия язовир, а булдлозер ще направи просеки. Край карловското село Каравелово горят сухи треви, ниви, стърнища и горски масив. Пожарът там е започнал сутринта. Вятърът е обърнал огъня между Каравелово, Богдан и р. Стряма. В помощ на пожарникарите на място е водоноска от Карлово.
Пожар е пламнал и между град Стрелча и село Кръстевич. Преди обяд се е запалила иглолистна гора. Пожарникари от Белово, Пазарджик, Панагюрище, Пещера и Батак се борят с пламъците. Областният управител Валентина Кайтазова е предоставила дрон за наблюдение на пожара от въздуха. Тежка техника от "Асарел - Медет" работи на терен за проправянето на просеки.
Районна прокуратура – Пловдив разследва причините за възникналите пожари от 8 до 12 юли на териториите на общините Хисаря, Карлово и Калояново. По досъдебните производства предстои да бъдат назначени пожаротехнически експертизи, от чието заключение трябва да стане ясно как са се запалили и изгоряха над 20 000 дка земеделски земи, горски масиви и други площи край селата Михилци, Песнопой, Калояново, както и в районите на Сопот, Христо Даново, Столетово и Розино. Към момента се извършват разпити на свидетели, огледи на опожарените места и др. Срокът за разследване е двумесечен.
17-годишно момче от с. Чоба се удави днес в изравнителен напоителен канал край с. Златосел. Младежът влязъл да плува с дядо си и се случила трагедията. Съоръжението е държавна собственост и в момента водолази от пожарната претърсват района, за да извадят тялото. Кметът на община Брезово инж. Калин Калапанков и администрацията изказват съболезнования на семейството на момчето. Кметът призова в горещините да не се използват за плуване и къпане неохраняеми водоеми.
Забраниха ползването на питейна вода на територията на община Рудозем за поливане и напояване на овощни, зеленчукови и цветни градини. Това става ясно от издадена заповед на кмета на общината инж. Недко Кулевски. Забраната се отнася и за миенето на моторни превозни средства, балкони и други, различни от питейно-битовите нужди. Ограниченията са от днес и ще са в сила до 31 август. Целта е да се пести питейна вода, тъй като заради дългото засушаване, дебитът на водоизточниците на територията на община Рудозем са намалели, и е възможно въвеждането на режим на водата. Това е поредната община в Смолянско, която предприема подобни рестрикции.
Информации на Адриан Кулев, Тина Соколова и Петър Тодоров
Още по темата
- Асен Василев, ПП-ДБ: Пътят на България е към Европа, не към Москва
- Областна администрация Видин участва в националната информационно-образователна кампания за превенция на горските пожари - „Безотговорността е най-опасната искра“
- Заради безводието: 133 000 литра питейна вода получават три общини
- Безводие: Критична остава ситуацията в страната заради липса на питейна вода