Министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков откри Националната конференция „Стратегии, модели и методи на социално-емоционално обучение в съвременното образование“. Форумът, организиран от МОН и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, се провежда за втори път в Пловдив. Министър Цоков подчерта значението на социално-емоционалното обучение за изграждане на устойчиви личности и повишаване на мотивацията за учене. Ректорът на ПУ проф. д-р Румен Младенов отбеляза важността на тези умения за намаляване на агресията и уважение към различните гледни точки. На форума се обсъждат още квалификацията на учителите и задържането на младите педагози на работа в страната. Представени са и иновативни проекти за дигитализиране на обучението. Конференцията ще приключи утре с обобщаване на резултатите и връчване на удостоверения на участниците.

Гражданската инициатива „Пристрастени към спорта, не към хазарта“ стартира в Смолян подписка, целяща забрана на подтикващата към хазарт реклама върху общинско имущество. Това съобщи Зарко Маринов, председател на инициативния комитет и бивш заместник областен управител на Смолян. Подписката е провокирана от появата на над 300 реклами на един от хазартните оператори в страната, поставени върху стълбове за улично осветление. Тепърва предстои разпространението на петицията, която ще бъде внесена в Общинския съвет с цел предотвратяване на удължаването на срока за поставяне на рекламите на хазартния оператор. Наред с искането за забрана на хазартните реклами, в подписката е включено и второ предложение – ремонт на футболното игрище до стадиона в Смолян. Причината Смолян да изглежда като „Лас Вегас“ е решение на Общинския съвет отпреди пет години, с което се дава съгласие на футболен клуб „Родопа“ безвъзмездно да поставя рекламни материали. 

Студенти по право от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ представиха възстановка на наказателен процес по време на Деня на отворените врати, организиран от Апелативния и Окръжния съд в Пловдив. Петчленният студентски съдебен състав осъди на 18 години лишаване от свобода единия от двамата подсъдими за изнасилване и убийство на непълнолетно момиче. Случаят е учебен казус, предложен и разработен от студентите с помощта на преподаватели. Подготовката за възстановката е отнела близо пет месеца. Гости на събитието бяха деканът на Юридическия факултет доц. д-р Даниела Дончева, преподаватели, студенти и ученици. Председателят на Апелативен съд – Пловдив Магдалина Иванова поздрави студентите и връчи грамоти за активно участие и отлично представяне.

Професионалната гимназия по селско стопанство „Царица Йоанна“ в Пазарджик отбеляза Деня на четенето - 15 ноември. Мотото тази година е „Иновациите започват с четене“. Ученици, учители и служители представиха свои любими творби от български и чужди автори. В събитието участваха и млади актьори от Клуба по театър и таланти от Клуб „Млад журналист“. Акцент в училищния форум беше и проект с картини, изготвен с помощта на изкуствен интелект. В сайта на фондация „Четене“ – инициатор на събитието, се казва: „Четенето е в основата на функционалната грамотност, а тя е в основата на развитите и демократични общества. Ключът се крие в четене от раждането. Нека променим картината ЗАЕДНО!“. Празникът започна с уводни думи, посветени на Ран Босилек, и продължи с четене на произведения от различни автори.

Информации на Тина Соколова, Адриан Кулев и Петър Тодоров