Реките и мостовете в Смолянско са затлачени от наноси, няма пари за почистването им, което създава реална опасност от наводнения в региона. За това алармира областният управител Захари Сираков. Заради липсата на държавно финансиране, речните корита тази година не са почистени. Общините в Смолянска област също не са предприели всички действия за обезопасяване на реките. „Нямаме одобрен бюджет от Междуведомствената комисия“, допълни Захари Сираков. Той обясни, че на невралгични места в региона все пак са извършили почистване. Коритото на река Черна, която преминава през целия град Смолян, в момента е почти празно, но Черна е доказала, че за една нощ водите ѝ могат да прелеят. Управата на Смолян е успяла да извърши донякъде почистване от растителност и отпадъци със собствени средства. Зам.-кметът инж. Мариана Цекова също изрази притеснение за ситуацията. „Проблемно е поречието на река Киселчовска, където заради баластрата от рудниците, скоро пътят между Горно и Долно Киселчево може да бъде откъснат“, каза инж. Цекова и допълни, че при евентуално наводнение мостът към Широка Лъка и за Гела, както и този при Смилян — към училището, са застрашени от срутване. Тя съобщи още, че от Басейнова дирекция не им позволяват да изчистват наносите от реките с машини. „Как да почистя върбите, когато те са затрупани с камъни? Нещо не е доизмислено. С ръце няма как да ги преместим. На нас не ни трябва този инертен материал — нека държавата да си го прибере и да реши какво да прави с него“, каза Цекова. Според нея, и според областния управител Захари Сираков, е наложителна спешна промяна в Закона за водите. За целта обаче трябва да има работещ парламент.

„Пловдивска област е готова за настъпването на зимата. Осигурено е почистването на пътищата и улиците, гарантирана е работата на здравните и учебните заведения, както и доставките на стоки и услуги в случай на усложнена обстановка“. Това съобщи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева след като получи писмени доклади от всички общини, Областното пътно управление и полицията за предприетите мерки. Общините Асеновград, Калояново, Карлово, Родопи, Лъки, Марица, Перущица, Първомай, Стамболийски и Хисаря имат сключени договори с изпълнители за зимно поддържане. В Пловдив и Сопот предстои подписване на договори след проведени процедури. В Брезово и Куклен все още тече процедура за обществена поръчка. В Раковски снегопочистването ще е с директно възлагане, а в община Съединение - по пряко договаряне. Общините Садово и Кричим ще разчитат на собствена техника за чистенето на снега. Продължават проверките на машините и за наличието на инертни материали и сол за зимното пътно поддържане.

Задържаха двама от нападателите на пребития таксиметров шофьор в Пазарджик. Мъжът бе нападнат миналата седмица, по думите му – от 12 мъже, разгневени заради лек пътен инцидент, причинен от друг таксиметров водач. Случката се е разиграла на таксиметровата стоянка в центъра на града срещу сградата на общината. Служителите на реда са установили самоличността на всички участници в скандала. Двама от тях – мъже на 23 и 36 години от пазарджишкото село Хаджиево са задържани в ареста за  24 часа. Образувано е досъдебно производство за нанасяне на лека телесна повреда по хулигански подбуди.

Вече има избран изпълнител на обществената поръчка за строителството на централната трибуна на стадион „Локомотив“. Това съобщи кметът на Пловдив Костадин Димитров. За поръчката бяха подадени 4 оферти. Комисията установи, че и четиримата участници са покрили критериите за техническо изпълнение на обекта, поради което всички са допуснати до оценка. Най-високо оценен – с 96,15 точки, е класираният на първо място и избран за изпълнител - ДЗЗД „Домът на Локомотив“. Дружеството е обещало да изпълни обществената поръчка за 480 календарни дни, а общината ще трябва да  му плати почти 34 млн. лв. без ДДС. Предстои сключване на договор с избрания изпълнител.

Информации на Адриан Кулев, Тина Соколова и Петър Тодоров