Окръжните прокуратури в Пловдив и Смолян водят две различни разследвания по дейността на Родопския драматичен театър “Николай Хайтов”. От държавното обвинение в Пловдив обявиха, че има досъдебно производство за фиктивно назначени лица в Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и обвинени в източване на средства. Общото между театъра в Смолян и културната институция в Разград е счетоводна къща, която е работила с тях. На този етап се изяснява дали задържаните за схемата от Разград са я приложили и в Смолян. Счетоводната къща е регистрирана със седалище в родопския град. 

Окръжна прокуратура-Смолян наблюдава досъдебно производство за сключване на неизгодна сделка - договор за разпространение на дейността на Родопския драматичен театър, така, че двете производства нямат общо, уточни пред Дарик окръжният прокурор на Смолян Недко Симов. Разследването е започнало след анализ на фактите от доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция /АДФИ/. Разследването е възложено на Комисията за противодействие на корупцията, като в момента е в начален етап. Предстои да бъдат разпитани свидетели, събрани писмени доказателства и назначени експертизи. Към момента по делото няма лица от смолянския театър, привлечени като обвиняеми,  уточняват от пресцентъра на Апелативна прокуратура.

За разследването на театъра, неговият директор Румен Белчев е научил от медиите. “Аз съм спокоен, тъй като каквото съм правил е по точката на закона. Готов съм да съдействам, с каквото мога“, коментира пред Дарик директорът на Родопския драматичен театър. 

Припомням, обвинения по случая са повдигнати на четирима души, сред които е и диригентът Левон Манукян, директор на театъра в Разград. Манукян беше освободен от ареста срещу парична гаранция от 50 000 лева, а Министерството на културата разпореди повсеместна проверка на театрите в страната. Строителни работници и безработни били назначени фиктивно на работа в Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград. Те получавали по 25 000 лв. на ден. Днес пред съда ще се изправи четвъртият задържан за участие в схемата за присвояване на държавни средства и пране на пари. Петко Писков е с обвинение за това, че през септември е улеснил диригента Левон Манукян да присвои чужди пари в размер на 937 889 лева. За това престъпление законодателят е предвидил наказание „лишаване от свобода“  от 10 до 20 години.

Деветима съдии от Пазарджишкия окръжен съд разпространиха писмо, изразяващо недоволство от поведението на техен колега, участвал в конкурса за административен ръководител. Процедурата завърши без избор на нов председател, а временно изпълняваща длъжността остана съдия Елеонора Серафимова. Кандидатите за поста бяха Александър Александров и Красимир Комсалов, но нито един от тях не събра необходимите гласове. В писмото си съдиите отричат твърденията на Комсалов за лошо ръководство и проблеми в съда. Писмото е подписано от съдиите Албена Палова, Венцислав Маратилов, Венцислав Петров, Димитър Бишуров, Илиана Димитрова, Ирина Джунева, Коста Стоянов, Мариана Димитрова и Минка Трънджиева.

„Надяваме се до края на годината да успеем да въведем новата електронно-билетна система в цялата  мрежа на градския транспарт в Пловдив“. Това каза днес пред журналисти директорът на общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ Георги  Стоилов. Системата за таксуване засега продължава да се тества пилотно в автобусите по линия № 25 в града на тепетата. „Има немалко проблеми, но не са сериозни, отстраняват се в движение. На път сме да въведем и втора линия, в която гражданите да могат да се таксуват с банкова карта“, допълни Стоилов. Според него, за да не се създават трудности, е необходима и помощта на гражданите. По думите му, такава сериозна крачка напред трябва да се прави от всички, които участват в процеса.  Директорът на общинското предприятие намекна също, че заради продължаващите нередовни курсове по автобусна линия №29, договорът с превозвача вероятно ще се прекрати.

Междувременно с посредничеството на Областната администрация общините Пловдив и „Марица“ се разбраха как да решат проблема с обществения транспорт до едно от най-големите села в областта - село Труд. Това стана ясно след работна среща, свикана от областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева с кмета на община „Марица“ Димитър Иванов и зам.-кмета по транспорт и сигурност на община „Пловдив“ Ангел Славов. Решено е да се увеличи честотата на маршрутка № 5 в пиковите часове сутрин и вечер и да се добавят две нови спирки в града, на които да спират междуградските автобуси. „Предстои да се проведат нови конкурси за маршрутните линии, в това число и на линия 5, и тези изисквания ще бъдат заложени в договора на превозвача. Очаквам промените да бъдат направени до няколко седмици“, заяви след срещата Ангел Славов. До края на месеца предстои да се подготви техническата документация, след което да бъде обсъдена и приета от Областната комисията по транспорт.

Смолян е домакин на Националния празник на поезията днес и утре. От 17.30 часа,  празникът ще бъде официално открит пред скулптурната композиция „Орфей и Родопа“. Ще бъде запален символичният огън на поезията, а в 18.00 ч. ще има поетичен рецитал. В него ще вземат участие творци от цялата страна, съобщи председателят на Клуба на дейците на културата Светозар Казанджиев. В сряда от 09.00 до 11.30 ч. са предвидени поетични срещи в смолянските училища под надслов „Час по България“. Рецитал „Огънят“ пък ще прозвучи в атриума на Областната управа. Организаторите от Община Смолян, Съюза на българските писатели и Клуба на дейците на културатана приканват гражданите и гостите на Смолян да се включат в проявите, за да изпитат наслада от изящната словесност.

Музика от XVI век и българското гостоприемство оттогава ще бъдат пресъздадени тази вечер от 18.00 ч. в Регионалния етнографски музей в Пловдив. Датата не е избрана случайно. 1 октомври е Международен ден на музиката. Проектът за реконструкция на български обичаи е вдъхновен от сведението за немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всички интересни пътеписи за българския бит, е оставил и кратък нотен текст на българска фолклорна песен. До този момент в българската музикална история се смяташе, че най-ранните ноти у нас датират от края на XIX век. Посетителите ще видят в звук и жива картина българските корени, възстановени след проучване на писмени, изобразителни и археологически данни. В реализацията са участвали д-р Александра Фол, маестро Ваня Консулова, д-р Калина Атанасова, музикална група Фрея, хореографът Емил Иванов и д-р Димитър Атанасов, както и множество занаятчии и майстори.

Информации на Искра Койчева, Тина Соколова, Адриан Кулев и Петър Тодоров