Обвинените в източването на Разградския и Смолянския театър Петко Писков и Атанас Георгиев ще излязат от ареста срещу парични гаранции от 15 000 и 10 000 лева. Това реши днес Апелативният съд в Пловдив, който измени мерките им за неотклонение. Според съда нищо до момента не свързва Писков с престъпленията, въпреки че прокуратурата посочи програмиста от Пазарджик като „мозък“ на схемата. Чрез нея са откраднати почти един 1 милион лева чрез назначаването на фиктивни служители в театъра в Разград, както и още близо 600 хил. лв от Родопския драматичен театър. Писков обжалва задържането си под стража. Другият обвиняем - Атанас Георгиев, е сочен от прокуратурата като посредник в събирането на парите от назначените с високи заплати безработни. Съдът прецени, че няма достатъчно доказателства по отправените му обвинения. Решението е окончателно.

Спецакция срещу търговията с гласове тече в Пазарджик, има задържан. Списъци на хора с по три имена и адреси, както и дрога, са иззети от имот в кв. „Изток“, съобщават от Областната дирекция на полицията. Органите на реда открили полиетиленова чанта, в която имало тетрадка със списъци. Намерени са и близо половин килограм суха марихуана и 110 грама амфетамин на бучки. Арестуван за 24 часа е ползвателят на имота от Пазарджик. Полицейските действия продължават.

Окръжна прокуратура - Пловдив привлече като обвиняеми двама мъже - на 40 и на 50 години, за убийството, станало през нощта на 7 октомври в карловското село Столетово. Двамата мъже са задържани за 72 часа. Предстои срещу тях да бъде внесено искане в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“. Припомням, че при откриването на безжизненото тяло на 48-годишния мъж са установени следи от насилие.

11 млн. лв. ще бъдат отпуснати от държавата в рамките на тази и следващата година за довършване на ремонта в Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив. Това стана ясно днес по време на посещението на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, който инспектира напредъка по обновяването на сградата. На място с него бяха и зам.-кметът по дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование Владимир Темелков и кметът на район „Централен“ Георги Стаменов. „За тази година осигурените средства са в размер на 5,5 млн. лв., с които ще започне набавянето на необходимите материали, както и реставрация на врати, прозорци и дръжки. Ще се подготвим ремонтът да започне в ранната пролет и да приключи до 15 септември 2025 г., така че учениците да се нанесат в чисто новата сграда отвън и отвътре“, заяви зам.-кметът Владимир Темелков. „Хуманитарната гимназия е символ на образованието не само в Пловдив, но и в цяла България. Тук са учили и завършили поколения наред видни българи“, коментира министър Цоков. Кметът на район „Централен“ Георги Стаменов уточни, че до момента държавата е отпуснала 2,8 млн. лв., а общината е осигурила над 3 млн. лв., с които вече са реставрирани фасадата и покривът на гимназията.

Спад в търсенето на дърва за огрев отчитат от горските стопанства в Смолянска област. Цените за широколистните са между 58 и 60 лева, а за иглолистните – от 41 до 50 лева. Близо 30% по-малко са регистрираните продажби на дърва в региона въпреки поевтиняването на твърдото гориво. Тази есен се оказва, че дървата вече не са най-търсени за отопление през зимата от родопчани. „До момента сме продали дърва на 25 хиляди домакинства или 168 хил. куб. метра. В същия период през 2023 година реализираните продажби възлизат на 258 хил. куб. метра дърва, закупени от общо 34 хиляди домакинства“, коментира пред Дарик инж. Асен Карабов, зам.-директор на Южноцентрално държавно предприятие, допълвайки, че стопанствата сега продават дървата на значително по-ниски цени от миналогодишните. „Продаваме със 17% по-евтино, но няма желаещи да си купят дърва. Допускаме, че това се дължи на смяната на старите печки с климатици, пелети и соларни панели. Много хора се насочиха към отопление на ток с алтернативни енергийни източници“, допълва инж. Карабов.

Студент от Пловдив обучи робот-ръка да повтаря движенията на неговата. Роботът може да се прилага в опасна за човека среда. Инженер Цветан Минчев – студент по магистърската програма „Автоматика“ на Техническия университет – филиал Пловдив е убеден, че ако роботизирана ръка достигне съвършените движения на човешката, от това ще има големи ползи. „Сложих „очи“ на трипръстовия учебен робот, поставяйки специална камера. Роботът разпознава само една ръка и копира нейните движения. Край мен може да има още 10 човека, които да махат с ръце, но роботът няма да им обърне внимание“, разказва Цветан. Сега Kinova Jaco Gen 2 се използва предимно от хора със специални потребности. Инж. Цветан Минчев е наясно, че скоростта на неговата ръка-робот е ниска. Той се шегува, че дори да опита да я накара да ви удари плесница или да ви ощипе, вие ще имате достатъчно време да го избегнете. Роботът обаче още не може да пише. „Това е проблем с кода. Наложи се да си създам изкуствена обратна връзка. Това предопредели забавяне в приемането на командите с около 3 до 5 секунди“, обяснява младият роботик. Цветан счита, че в бъдеще е много възможно роботизираната ръка да “прогледне“ дори в областта на изкуството, но е сигурен, че няма да стане Клод Моне.

Информации на Адриан Кулев, Искра Койчева, Тина Соколова и Петър Тодоров