Заради незаконосъобразни действия на БАБХ се възстановява дейността на „Евролаб 2011“ като оператор по товарене и разтоварване на ГКПП „Капитан Андреево“. Това става ясно от решение на Върховния административен съд.
БАБХ отхвърля 22 тона храна на ден на границата „Капитан Андреево“
Съдът се произнесе по още три жалби на дружеството „Евролаб 2011“ ЕООД по случая с ГКПП „Капитан Андреево“. Административните дела във ВАС са свързани с издадени от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните заповеди и писма и фактически действия за товарене и разтоварване.
ВАС отхвърли окончателно иска на частната лаборатория на Капитан Андреево
Върховният административен съд твърди, че има "неоснователни фактически действия на администрацията на БАБХ във връзка с товаро-разтоварната дейност на ГКПП „Капитан Андреево“. Касае се за нарушения на регламент на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. относно официалния контрол и другите дейности, които гарантират прилагането на законодателството в областта на храните, фуражите и здравепазването на животните.
Административното дело пред ВАС е образувано по жалба на „Евролаб 2011“ против разпореждане на Хасковския административен съд. С него първоинстанционният съд отхвърля искането за безусловно прекратяване действията на БАБХ.
„Евролаб 2011“: Искат да ни откраднат бизнеса
Върховните магистрати отменят разпореждането на първоинстанционния съд и нареждат незабавно и безусловно да бъдат прекратени действията на органи и длъжностни лица на БАБХ, свързани с недопускане на служители на „Евролаб 2011“ ЕООД да извършват товаро-разтоварна дейност и да изпълняват функциите си на оператор.
"Забраната към служителите на „Евролаб 2011“ ЕООД не се основава нито на законова разпоредба, нито на административен акт", уточняват от ВАС. С издадената от изпълнителния директор на БАБХ заповед от 17 май 2022 г., на „Евролаб 2011“ не е забранено да извършва дейност като оператор, както и на дейности по представянето на стоки пред лицата, извършващи официален контрол (служителите на БАБХ). И в следваща заповед на изпълнителния директор никъде не се създават забрани за извършване на товаро-разтоварни дейности от страна на операторите, какъвто в случая се явява „Евролаб 2011“. С нея е изменен ценоразписът на платените услуги, които БАБХ извършва, като са определени нови такси. Една от таксите е за товаро-разтоварни дейности от ГКПП на транспортни средства, превозващи товари от трета страна. На база на така въведената такса обаче, без да е издаден какъвто и да е административен акт, администрацията неправомерно с фактически действия забранява на операторите да управляват товарите, които съгласно Регламента са под техен контрол, допълват от ВАС.
Петков: Контролът на храните е върнат на държавата
БАБХ няма право да извършва товаро-разтоварни дейности. Съгласно Регламента на ЕС стоките се представят на контролния орган за проби и анализи от операторите, а от своя страна операторите са тези, които трябва да извършват товаро-разтоварните дейности, посочват от ВАС.
И допълват: "В становище до Хасковския административен съд изп.-директор на БАБХ незаконосъобразно твърди, че товаро-разтоварната дейност е част от официалния контрол. Заради това той включва нова такса от 400 лева в ценоразписа на БАБХ за товарене и разтоварване.
Съгласно регламента обаче БАБХ няма право да извършва тези дейности. Операторът, под чиито контрол са стоките след влизането им в България е задължен да осигури достъп до стоките и животните, които ще се изследват. Различно е положението със самото вземане на пробите, което е задължението на държавния контрол (в този смисъл е определение 6535 от 30 юни 2022 г. по адм. дело №6003 от 2022 г)".
Върховните магистрати приемат, че действията по ограничаване на достъпа на оператора до стоките не се основават на закона и на административен акт и затова отменят разпореждането на първоинстниционния съд.
Трифонов: ПП са хора, които трябва да стоят далеч от властта и то максимално дълго (обзор)
Определението на ВАС не подлежи на обжалване.
Второто дело пред ВАС е срещу заповед от 17 май 2022 г. на изпълнителния директор на БАБХ. Дружеството оспорва определение на Административен съд София – град (АССГ), с което жалбата му е оставена без разглеждане.
Върховните магистрати потвърждават, че определението на първоинстанционния съд е правилно и го оставят в сила. "Причината е, че в оспорената заповед не се съдържат волеизявления, с които да се нарушават или застрашават права, свободи или законни интереси на „Евролаб 2011“ ЕООД. С нея се разпорежда всички проби, считано от 20 май 2022 г., да се изпращат за изследване в Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол (ЦЛХИК) към БАБХ. С тази заповед обаче изпълнителният директор на БАБХ не отменя Заповед № РД 09-1432/21.12.2012 г. на министъра на земеделието и храните, с която „Евролаб 2011“ ЕООД е определена за лаборатория, в която да се извършва официален контрол за остатъчни вещества от пестициди от плодове и зеленчуци. Върховните магистрати приемат също, че с нея ЦЛХИК към БАБХ не е определена и за единствена и изключителна лаборатория на граничния пункт", съобщават от ВАС.
Поради тези причини, върховните магистрати оставят в сила определението на първоинстанционния съд като постановено в съответствие със закона.
Третото дело пред ВАС е срещу писмо от 18.05.2022 г. на изп. директор на БАБХ до началник отдел „Граничен инспекционен пункт – Капитан Андреево“ в Дирекция „Граничен контрол" при Централно управление на БАБХ. Жалбата на „Евролаб 2011“ е срещу определение на АССГ, с което тя е оставена без разглеждане. Върховните магистрати обаче го отменят и връщат за разглеждане делото по същество от първоинстанционния съд.
С писмото е разпоредено, че от 20 май 2022 г. проби от пратки на плодове и зеленчуци с произход Турция, взети на „ГКПП – Капитан Андреево“ се изпращат за изследване в ЦЛХИК към БАБХ. По този начин на практика държавната ЦЛХИК се определя за единствена и изключителна лаборатория и се отнема правото на лабораторията на жалбоподателя, която е надлежно регистрирана и не е заличена по предвидения в закона, да извършва тази дейност.
Подобно разпореждане липсва обаче в заповедта от 17 май 2022 г. Въпреки че писмото представлява вътрешнослужебен акт, съгласно решение на Конституционния съд, когато той засяга законни права и интереси на определен кръг лица, те имат право на съдебна защита, какъвто е настоящият случай, твърдят от ВАС.
Делото се връща на АССГ за продължаване на съдопроизводствените действия.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Д-р Орлин Колев: Изчистването на “мъртвите души” е идея, която заслужава адмирации
- Гражданският съвет към ВСС се събира в Хасково
- Окръжен съд - Враца наложи ефективно наказание „лишаване от свобода“ на обвиняем за контрабанда на наркотици през границата на България
- ВКС и ВАС избират кой върховен съдия да отиде в Конституционния съд