Депутатите в Правната комисия в Народното събрание ще разгледат ветото на президента Румен Радев върху част от Закона за адвокатурата.

Според мотивите на държавния глава текстовете, свързани с рекламата на дейността на адвокатите, пораждат определени възражения.

Снимки: БТА

Остра реакция дойде от лидера на “ДПС - Ново начало” (бел. ред. - една от двете фракции, обособили се след безпрецедентното разцепление на Движението за права и свободи) Делян Пеевски.

В понеделник пресцентърът на Пеевски разпространи позиция, в която политикът отправя поредна порция критики към президента.

Снимка: БТА

Ветото върху приетите от Народното събрание изменения в законодателството за адвокатурата, наложено от Радев, трябва да бъде преодоляно още на първото заседание на Народното събрание тази седмица”, се посочва в позицията на депутата, който е и председател на парламентарната група на ДПС.

“Актът на Радев, с който задължава Народното събрание да гласува за трети път промените, които гарантират на българските граждани адекватна адвокатска защита и уреждат правата на адвокатите за свободно договаряне и достойно заплащане на труда им, не е подкрепен от убедителни аргументи”, смята Пеевски. 

Политикът изтъква несъгласието на адвокатската гилдия и позицията им, че ветото е “неприемливо”.

“Измененията бяха приети с убедително мнозинство в пленарна зала и това самоцелно вето трябва да бъде преодоляно  отново с убедително мнозинство от Народното събрание”, се посочва още в позицията на депутата. 

Припомняме, че на 20 септември държавният глава върна за ново обсъждане в Народното събрание промените, свързани със Закона за адвокатурата. В мотивите за ветото от прессекретариата на президентството посочват, че съществено е променен правният режим, свързан с фигурата на особения представител и по този начин парламентът е иззел от съда правомощието по определяне на възнагражденията на особените представители, възлагайки ги на местните адвокатски съвети. 

Според президента това влиза в остро противоречие с правото на Европейския съюз, което забранява сдружения на доставчиците на определени услуги да определят сами цените им. Президентът настоява народните представители да преразгледат отделни разпоредби, които създават риск необосновано да накърнят принципите на справедливия съдебен процес в разумен срок и конституционното право на защита на гражданите.