Само ден след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за отговори от Mинистерството на финансите какви и в какъв размер разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г., за да излезе заложеният дефицит на “касова основа”, финансовата министърка Теменужка Петкова поиска спешен отчет от общини, министерства, НОИ и Здравната каса. Като цел е посочено изготвянето на бюджета за 2025 г. и да бъде направена точна предварителна оценка на дефицита на начислена основа за 2024 г., който е един от Маастрихтските критерии за приемане на страната в еврозоната.
Всички първостепенни разпоредители с бюджета ще трябва да представят информация за всички задължения, капиталови и текущи разходи за предходни години, както и евентуалния размер на невъзстановения данъчен кредит за последните две години.
ГЕРБ и ПП пак се обвиняват за парите на държавата
Междувременно ГЕРБ за пореден път обвини Асен Василев в измама. Деница Сачева заяви, че съпредседателят на “Продължаваме промяната” е виновникът да не сме в еврозоната. Пред общественото радио тя каза, че "неговата експертиза е повече в сферата на стъкмистиката, отколкото във финансите".
“Според Евростат дефицитът на начислена основа за първите 9 месеца на годината е 3,7%. Годишна оценка ще има чак в края на март. Твърденията на Асен Василев са поредната измама. Днес министър Теменужка Петкова изиска спешно от министерствата, НОИ, НЗОК и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа. Когато тази информация бъде обобщена и обявена, ще видите, че дефицитът е много по-висок. Това се дължи на проинфлационните политики на Асен Василев”, смята Сачева.
Съпредседателят на ПП пък заяви, че “виждаме всякакви опити да се намери извинение да не влезем в еврозоната”.
“Още повече, че БНБ излезе с прессъобщение, че дори и едната държава, която не покрива критерия, няма да бъде изключена. Това означава, че ще покрием критерия за инфлация. Остава Бюджет 2025 г. да бъде направен с 3% дефицит, което не е някакво драматично изискване. Данните, които финансовото министерство публикува са, че бюджетният дефицит е 3%, а фискалният резерв е над 12 млрд. лева”, каза Василев.