Студенският съвет към Университета по хранителни технологии в Пловдив излезе с остра позиция срещу ректора - проф. Пламен Моллов, след като на 11 ноември по време на Общо събрание за приемане отчета му за 2021 г., според тях се е стигнало до разчистване на лични сметки. Съставът на Съвета е бил подменен с вече бивши членове, част от които отдавна не са и студенти, за да бъде приета Декларация, уронваща престижа на бургаски народен представител, поканен преди по-малко от месец от студентите за среща. Темата е била борбата с корупцията и успешните практики на Константин Бачийски в тази област като депутат в 47-ото НС.

Според членовете на СС към УХТ, по време на срещата на 28 октомври, ректорът - проф. Моллов е влязъл и опитал да изгони студентите и Бачийски. По-късно, ректорът разпространи в медиите информация, че депутатът е извършвал политическа агитация, а Студентите в отговор опровергаха твърденията му и изразиха съмнения в отворено писмо, че реакцията на ректора срещу Бачийски е била провокирана от факта, че името на проф. Моллов е замесено в сканлада на ГКПП "К. Андреево", който беше обект на разследване от антикорупционната комисия, на която бургаският депутат беше член. Като резултат от конфликтите между академичното ръководство и студентите се стигна и настоящата позиция.

Публикуваме я по-долу без редакторска намеса.  

"Защо в средата на ноември се приема отчета за миналата година? Защото през месеците май и юни ректорът беше в нелегалност, пардон в отпуск и болнични и беше издирван от комисията за антикорупция на Народното събрание. Събранието започна със скандал. Оказа се, че най-важното - съставът и кворумът му са неясни. В състава не бяха включени законно излъчените актуални представители на студентите, а се обявяват имена на студенти участвали в предишно събрание, чиито мандат е приключил, а някой дори вече са завършили университета. На действащия председател на Студентски съвет Пламен Петров (отстранен с невлязла в сила заповед на ректора, която е оспорена в съда) беше отказано участие в гласувания, въпреки че съгласно Административно-процесуалния кодекс „оспорването спира изпълнението на административния акт“, т.е. Пламен към момента е действащ студент и член на Общото събрание, но според правилата на Ректора - той не е студент (дали Закона не е самия той?). Съмнения в законосъобразния състав на Общото събрание изрази самият председателстващ (председателят е пенсионер от юни 2022 г.) доц. Никовска. Толкова съмнителен беше състава на Общото събрание, че дори не пожелаха да се избере Председател на Общото събрание. Съгласно правилника за устройство и дейността на УХТ, при пенсиониране на председателя, в двумесечен срок се провежда частичен избор на нов. Двата месеца отдавна са минали, т.е. правилникът е отново нарушен. Нарушени са и сроковете за публикуване отчетите на ректора за 2020 и 2021 в сайта на университета. Съгласно закона за висше образование, срокът за публикуване е три месеца след приемане от академичния съвет. Всъщност и двата отчета бяха публикувани в началото на ноември 2022 г. в нарушение на закона. Това вероятно са уроци за студентите – как да не изпълняваме законите и собствените си правилници. Но истинските уроци предстояха и студентите научиха: Как водещият на Общото събрание нито веднъж не даде думата за изказване на студент (т.е. явно мнението на студентите в университета няма значение и трябва да бъде смачкано)? Те самите (ръководството) твърдят, че ни учат на демокрация и свобода на словото, а на практика те ни показват в университета това не може да е така (на неудобните хора не се дава думата), може би някой го е страх от възможните въпроси? Как трябва да се пишат сигнали и доноси (урокът беше даден от доказан сътрудник на държавна сигурност)?

Как се замазват неудобни въпроси, например за отношенията на университета с любимата фирма на ректора „Люпеан“ ЕООД със собственик, съдружник в други фирми със сина и съпругата на проф. Моллов (интересно до къде ли стигна разследването на КПКОНПИ)? Последният урок беше изнесен със специалното участие на ректора и второстепенните роли на тримата засрамени заместник-ректори. В залата се чуваха въодушевени и разярени викове „изгонете студентите“. Като глас в пустиня остана въпросът на един преподавател „а като ги изгоним на кого ще преподаваме?“.

По време на събранието някои личности от ръководството, дори си позволиха да се намесят пряко в автономията на студентската общност, като започнаха да казват, дали е легитимна или не легитимна, дали е правилно написан Протокола на проведеното Общо събрание на студентите на 9 юни тази година, на което събрание присъстваха самите те. Може би този урок е, как трябва да изпълняваме конкретни нареждания или в противен случай всичко се обявява за нелегитимно.

Накрая, полупразната зала прие Декларация срещу политическата намеса в работата на университета без изобщо да има такава и то срещу един общественик, официално поканен за среща от Студентския съвет.

А като заключителен урок на тема „Как се приема Декларация с пълно мнозинство при липса на кворум“ и как хора, които не са присъствали на срещата гласуват за дадена Декларация без да знаят реално, какво се е случило.

И накрая възниква въпроса:

Ддали с този акт, един скандален ректор, замесен в няколко корупционни скандала в публичното пространство, иска да се скрие зад стените на един колективен орган?"