Рейтингът на индонезийския президент Джоко Уидодо достигна най-ниска стойност от шест години насам на фона на недоволство от покачването на цените на олиото за готвене и неспособността на забраната за износа да се ограничи скока на цените на стоките, показват резултатите от огласено днес проучване на общественото мнение, съобщи Ройтерс.
Индонезия: Путин и Зеленски са поканени на срещата на Г-20
Данните са публикувани от социологическата агенция "Индикатор политик Индонезия" показват, че удовлетворението от президента на страната е спаднало до 58,1 процента през май тази година.
Данните са най-ниският рейтинг от декември 2015 г., когато одобрението на президента се срина до 53 процента.
12 жени загинаха при срутване на златна мина в Индонезия
Спадът, който последва срив от 12 пункта от януари до април тази година, идва в момент, когато най-голямата икономика в Югоизточна Азия се бори да овладее вътрешното производство на олио за готвене - основен продукт за домакинствата в Индонезия, и след шоковото решение да се забрани износът на палмово масло в края на миналия месец.
Скъпите храни помрачиха Рамазана в Близкия изток
Индонезия е най-големият производител на палмово масло в света и политическото решение зашемети световните пазари.
По това време президентът заяви, че необходимостта от достъпни храна надделява над опасенията за приходите и забраната ще бъде отменена след
задоволяване на вътрешните нужди.
Проучването на "Индикатор", проведено от 5 до 10 май, показа, че спадът в одобрението за президента до голяма степен е свързан с нарастващата
цената на олиото за готвене и последващия инфлационен ефект, както и разликата между очакванията от политиката и реалностите, след като забраната за износ не доведе до значителен спад на цените.
Главният министър на икономиката Аирланга Хартарто заяви, че забраната за износ ще остане в сила, докато цените на олиото за готвене не спаднат до 14 000 рупии за литър в цялата страна. Към миналия четвъртък данните на министерството на търговията показват, че олиото се продава на цена от 16 600 рупии за литър(1 щатски долар = 14 620,0000 рупии).
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм