Родителите на ученици активно да се включат в анкети по време на родителските срещи , в които ясно да заявят дали желаят децата им да се хранят в училище , призова кметът на община Кюстендил Петър Паунов. 2.10 лв. ще осигуряват училищата и програмата "Училищен плод" за купон за хранене на ден, а родителите трябва да доплащат 3.90 лв.Резултатите от анкетното проучване ще бъдат обобщени в средата на следващата седмица, когото на база мнения на родители ще стане ясно дали храненето на децата ще продължи в училище при тези условия.

„Както  и очаквахме и предупреждавахме , се стигна до там, че трябва да се вземе решение дали да има хранене в училищата.Тъй като през цялото време община Кюстендил дофинансираше храненето, основната част се поемаше от община Кюстендил храненето на всяко едно дете.Като при 1.60 лв. купон,0.50 лв. добавяше училището, 0.88 лв. отиваха по програмата Плод за всички и между между 2.50  и 3.30 лв. дофинансираше за всяко едно дете всеки ден за всяко хранене”, коментира кметът на Кюстендил.

За тази година необходимият ресурс е в размер на 600 000 лв.

„За съжаление това са 4 летни сметки за ток и този ресурс беше изяден.Знаете, че настъпи промяната и промяната доведе до това, че благодарение на ценовия шок, който се преживя в момента, вероятно много тежко решение ще бъде за всяко семейство.Призоваваме  да се включите активно в анкетите родителите, които се провеждат в момента по време на родителските срещи и всеки да даде своето мнение дали да има хранене за децата.

Увеличен е ресурсът, който трябва да дава училището, тези  0.88 лв.за плода сме готови да бъдат пренасочени, изработихме формула.Но разликата  от 3.90 лв. трябва да бъде поета  от родителите и очакваме вашето мнение, за да знаем, дали да инициираме промяна в наредбата или всеки ще предпочете детето му да се храни самостоятелно”, заяви още Паунов.

Училищата са предупредени, че не е задължително да ползват услугите на Ученическо хранене, въпреки ,че предоставя балансирана и здравословна храна.Те могат да изберат да ползват външни услуги или да наемат кетъринг.

„Надяваме се и призоваваме децата на Кюстендил да бъдат и деца на България и отново настояваме да бъде създаден единен стандарт за хранене на децата поне до 7- ми клас.От 2008 г. в Кюстендил е въведена целодневна форма, 14 години се грижим за всички деца, казвам го с мъка, дойде една такава промяна , за да отнеме всяка стотинка и възможност да помогнем на децата за пълноценно хранене”, каза Паунов.

Тай посочи, че проблем с отоплението в училищата няма да има, но не стои така въпросът с детските градини.