
В концерта от цикъла „Майстори на 4 струни“ гостува блестящият български виолончелист Атанас Кръстев, когото публиката на Враца познава добре от предходните му успешни концерта с оркестъра и изявения румънския диригент с успешна международна кариера - Кристиан Орошану.


Двама гостуващи музиканти от Балканите със западно образование и концертни изяви на световните сцени се срещат в програма с музика от един западен и двама източни композитори, от един представител на класицизма, един – на неокласицизма и един – на романтизма, но с творба в духа на стила рококо.
На 2 май от 19.00ч. в Програмата ще звучат:
С. Прокофиев – Симфония № 1 в ре мажор „Класическа“;
П. Чайковски – Вариации на тема „Рококо“ за виолончело и оркестър;
Л. ван Бетовен – Симфония № 5 в до минор, оп. 67
Кристиан Орошану демонстрира смесица от страстен ентусиазъм, пламенна решителност, елегантна яснота на израза и огромен личен чар.
Но това, което го отличава основно от връстниците му, е богатият му репертоар: той вече е дирижирал над 40 оперни заглавия и над 600 симфонични произведения.
Международната му кариера започва през 2005 г., когато печели 2-ра награда на Международния диригентски конкурс „Николай Малко“ в Копенхаген, Наградата на музикалната критика в Румъния и поканата да ръководи Парижкия оркестър на Лиричния фестивал в Ексан-Прованс.
Кристиан участва в създаването на младежки оркестър в Хього (Япония) и създава свой собствен камерен ансамбъл в Румъния – Kamerata Kronstadt. Той е запален по иновативните проекти, които разчупват класическите модели. Така създава състезанието за диригенти на оркестъра – нова концепция за състезание без жури, където оркестърът домакин поема отговорността да избере победителите.

В паузата на репетициите се срещаме с румънския диригент - цялото интервю ще чуете в прикачения звуков файл:
Ето какво каза маестро Орошану за слушателите на Дарик радио:
- За първи път съм в България, за да работя, но иначе съм идвал на почивка в страната ви и много ми харесва.
Със Симфониета Враца работя много дорбе, един оркестър, който е събрал много млади музиканти, които имат желание да работят, свирят наистина много добре. Харесват ми.
Може ли да ми разкажете кой избра програмата?
– Аз. Солистът Ат.Кръстев избра Чайковски, а аз избрах останалото – Чайковски и Прокофиев си подхождат, подходящи са да се свирят заедно в първата част на концерта. За втора част избрах и нещо класическо - така с директора Павлов избрахме заедно Бетовен – 5-та симфония, която е много популярна.
С какво се занимавате сега ? Какви са ви ангажиментите?
- Работил съм с много оркестри по света. Сега по-малко работя – имах проблеми със здравето.
Как избрахте да работите с Японския оркестър?
.- Във Франция се запознах с диригент от Япония, на когото бях асистент. Той се казва – Ютака Садо, той създаде оркестър там от млади музиканти. Той ме покани да направя концерт в Япония и ме помоли да отида там да им помогна.
Как ви се струва чувствителността на японците към европейската музика ?
- Те имат голям респект към към нашата европейска музика.
С какво точно сте ангажиран в момента?
- Аз съм само диригент в момента . Като млад свирех на рог 5 години в Националния радио оркестър на Букурещ. После останах само диригент – не ми оставаше време и за двете.
Има ли нещо общо в българските и румънските музиканти, тук във Враца често гостуват румънски изпълнители и диригенти?
- Те са много талантливи, отлични музиканти са, работят много. Талантът е т ова, което ги откроява.
Кое е предизвикателството в тези творби от програмата?
- Чайковскин е много труден да се свири от оркестъра, а за солиста- не е труден. Но при Прокофиев е голямо предизвикателство – за солиста е трудно, а за оркестъра е лесно.
Проектите Ви след този концерт във Враца ?
- След Враца следащата седмица започвам 4-то издание на международен конкурс за диригенти на оркестри. Създадох го аз. Нямаме интернционално жури, а оркестърът гласува демократично за диригента, те го познават добре и именно те решават кой диригент е най-добър.
Много демократичен проект е. Направих го в Румъния. Искам да го продължа в Унгария, България , Турция.
Ще очакваме маестро Орошану отново във Враца. Още повече , че има предварителен разговор за възможен проект с директора Христо Павлов и Симфониета Враца.
Билети на касата в Билетен център "Гъбката". За информация и резервации, тел. 0888504644, 0895702624.
Началото на концерта е 19 ч. в Градската концертна зала на Враца.
Още по темата
- Симфониета-Враца с концерт „Балканите между изток и запад“ на 2 май
- Световният майстор на виолончелото Павел Гомзяков свири със Симфониета Враца на 25 април
- Росен Гергов: Винаги е привилегия да съм на родна сцена
- Световният майстор на виолончелото Павел Гомзяков гостува като солист в концерта на Симфониета Враца на 25 април