Шри Ланка, засегната от най-тежката икономическа криза в историята си, прие доставката на руски суров петрол, за да рестартира единствената си рафинерия,предаде АФП.
Шри Ланка е без гориво и със затворени училища
Държавната рафинерия на Ceylon Petroleum Corporation (CPC) бе затворена през март поради неплатежоспособност на Шри Ланка, което попречи на правителството да финансира вноса, включително на суров нефт.
„Руският петрол чакаше повече от месец на пристанището на столицата Коломбо, тъй като страната не успя да събере 75 милиона долара, за да плати доставката“, каза министърът на енергетиката Канчана Вижесекера.
Новият премиер на Шри Ланка положи клетва
В момента Коломбо води преговори с Москва за организиране на директни доставки на суров петрол, въглища, дизелово гориво и бензин, въпреки санкциите срещу руските банки и дипломатическите протести за руската инвазия в Украйна.
„Отправих официална молба до руския посланик за директни доставки на руски петрол“, каза Канчана Вижесекера пред репортери в Коломбо. „Само нефт няма да удовлетвори нашите нужди, имаме необходимост и от други рафинирани (нефтени) продукти“, добави той.
Около 90 000 тона сибирски лек нефт ще доставят на рафинерията в Шри Ланка, доставка, придобита на кредит от базирания в Дубай посредник, Coral Energy.
Армията на Шри Ланка заповяда стрелба срещу участниците в безредиците
Канчана Вижесекера уточни, че тази рафинерия вече има задлъжнялост от 735 милиона долара към своите доставчици. Според него сибирският суров петрол не е идеален за рафинерията, която е оптимизирана за ирански лек суров нефт, но никой друг доставчик не е пожелал да отпусне кредит на страната.
Лидерите на Европейския съюз се срещат в понеделник, за да се опитат да договорят нов кръг от санкции срещу Русия, включително петролно ембарго. Руският петрол вече е обект на ембарго на САЩ.
В Шри Ланка шофьорите образуват дълги опашки пред бензиностанциите, чакайки с часове или дори дни, за да получат малки количества бензин и газ за домакински нужди.
22 милионното население на страната също е изправено пред остър недостиг на храни и фармацевтични продукти, рекордна инфлация и ежедневни продължителни прекъсвания на тока.
Индиец предложи Мъск да купи външния дълг на Шри Ланка вместо Туитър
Антиправителствените протести ескалираха в бунтове по-рано този месец, довели до девет загинали и десетки ранени. Протестите пред офиса на президента Готабая Раджапакса в Коломбо с искане за оставката му заради лошото икономическо управление навлязоха в 50-ия си ден.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Готвят ли се руски олигарси да купят “Лукойл Нефтохим Бургас”?
- Захари Карабашлиев: Политическата криза у нас се дължи на “нищета”
- “Новините, обяснени”: Ще бъде ли разрешена кризата в Близкия изток след смъртта на лидера на Хамас?
- Георги Киряков, политолог: При неуспех на изборите, е възможно засилване на радикалните партии и поява на нови формации