Шестима литовци подадоха иск срещу бившия съветски лидер Михаил Горбачов за военни престъпления, предаде Франс прес.

Според тях те са били извършени през войната срещу независимостта на тази балтийска държава по време на кървавата съветска атака от 13 януари 1991 г. По повод 31-ата годишнина от сблъсъците близки на жертвите в тях поискаха днес справедливост.

По време на тези събития 14 невъоръжени цивилни изгубиха живота си и над 700 бяха ранени. Хиляди привърженици на независимостта на Литва се бяха събрали тогава около радио-телевизионната кула и други ключови сгради във Вилнюс в опит да попречат на руснаците да поемат контрол върху тях.

СССР можеше да бъде спасен със създаването на Съюз на суверенните държави, заяви Горбачов

През 2019 г. литовски съд осъди десетки представители от съветската ера за военни престъпления, но тогава литовските прокурори отказаха да започнат разследване срещу Горбачов, който през 1991 г. беше на власт в Москва. Този отказ разгневи ищците. Според тях Горбачов е контролирал съветската армия и не е успял да спре извършването на "едно международно престъпление" срещу литовците, стремящи се към независимост след 50 години съветска окупация.

"Ясно е, че действията на военните нямаше да бъдат възможни без координация с Горбачов", казва Робертас Повилайтис, който е изгубил баща си по време на насилието преди 31 години. Според него процесът срещу Горбачов е много важен, защото ако не се отчете отговорността на тогавашния главнокомандващ, няма да има пълна справедливост.

Повечето от 67-те души, признати за виновни във военни престъпления в Литва, бяха съдени задочно. Сред тях беше и бившият съветски министър на обраната Дмитрий Язов, починал през 2020 г. Редица литовски представители от съветската ера също бяха пратени зад решетките заради действията си. Но някои заподозрени остават все още недосегаеми в Русия и Беларус.

Литва, Латвия и Естония получиха международно признание на независимостта си през 1991 г. Те се присъединиха към ЕС и към НАТО през 2004 г.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук