Шестима души, включително три деца, са убити при нападение с нож в детска градина в югоизточната китайска провинция Гуандун. От полицията съобщиха, че са арестували 25-годишен мъж, предаде Би Би Си.
Другите жертви са учителка и двама родители, съобщи АФП, цитирайки местен служител. Друг човек е ранен и се бори за живота си.
Полицията е нарекла случая "умишлено нападение", но не е уточнила евентуалния мотив.
Четирима души бяха застреляни във Филаделфия
Нападението е станало в понеделник в 07:40 ч. местно време, точно когато родителите са оставяли децата си за летните занятия. Мъжът е бил арестуван в 08:00 ч.
Собственик на магазин, който работи в близост до детската градина, заяви пред Би Би Си, че околността е била отцепена.
Населението на Лянцзян е около 1,87 милиона души.
Видеозаписите от нападението се разпространяват в китайските социални медии и предизвикват възмущение и шок.
Нападенията с нож се вписват и в един тревожно познат модел. Огнестрелните оръжия са забранени в Китай, но през последните години страната е свидетел на множество нападения с ножове, въпреки че имаше и един инцидент, при който нападателят използва химически спрей, за нападение в класна стая с 50 деца.
Няколко убити и десетки ранени при стрелба в Балтимор (видео)
През август миналата година нападател с нож нахлува в детска градина в югоизточната провинция Дзянси, убивайки трима души и ранявайки други шестима.
През април 2021 г. две деца загинаха, а 16 други бяха ранени по време на масово намушкване с нож в град Бейлиу, в автономен район Гуанси Чжуан.
През октомври 2018 г. 14 деца са ранени при нападение с нож в детска градина в Чунцин, Югозападен Китай.
Двама загинали и няколко ранени при нападение с нож във влак в Германия
В повечето от тези случаи извършителите са мъже и са изразили обида към обществото. Подобни модели са наблюдавани при масови убийства в други държави - от САЩ до Япония. Но според експертите може да има някои допълнителни причини за очевидното увеличаване на масовите убийства с нож в Китай.
Те смятат, че една от причините за това може да е пандемията Ковид-19, която принуди китайските градове да издържат на едни от най-дългите и тежки забрани в света. Последиците все още не са добре изяснени, но биха могли да включват чувство на гняв и обида, както и загуба на работни места, инвестиции и взаимоотношения.
Загинал и ранени след стрелба с „Калашников” в Хърватия (видео)
Други възможни фактори, които се посочват, са големият стрес и високите очаквания, които се поставят пред младите мъже в китайското общество. Те се изострят от високите нива на младежка безработица и задълбочаващото се разделение между богати и бедни. Един от експертите заяви пред Би Би Си, че силното чувство за "социална депривация" може да накара някои да използват насилие, за да изразят разочарованието си от обществото.
От 2010 г. насам китайските власти засилват сигурността в училищата. През тази година Министерството на обществената сигурност призова местните власти "решително да се борят" с престъпните дейности, за да гарантират безопасността на учителите и учениците.
Непълнолетен откри стрелба в босненско училище
След нападението през април 2021 г. Министерството на образованието също така разпореди провеждането на тренировки за евакуация при извънредни ситуации в училищата.
Опасявайки се от подражателни атаки, Пекин също така не позволява на държавните медии да публикуват пълни подробности за инцидента в понеделник в детската градина.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts