Доналд Тръмп подписа вълна от укази при завръщането си на президентския пост в САЩ, като обеща бързи действия по някои от най-важните въпроси на кампанията си. Сред декретите, които получиха най-голяма публичност, са рестрикциите по отношение на имиграцията и отмяната на някои благоприятни за климата политики.
Но дори и президентските правомощия имат своите граници - и в някои случаи има пречки, преди плановете да станат реалност.
Обявяването на наркокартелите за международни терористични организации
В заповедта се уточнява, че политиката на САЩ е да „гарантира пълното елиминиране“ на тези групи в САЩ. Тя дава на американските агенции 14-дневен срок да предоставят препоръки кои групи да бъдат определени за терористични и да имат готовност да ускорят извеждането на лицата от САЩ. Определянето на даден картел като терористична група може да отвори вратата за съдебно преследване на граждани на САЩ или дори на законни предприятия, за които се установи, че са свързани по някакъв начин с тези групи. Определянето на картела би могло също така да влоши отношенията с държави, включително Мексико, което настоява за зачитане на неговия суверенитет.
Изтеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата
САЩ са отговорни за около 11% от световните емисии на парникови газове, което ги прави втория най-голям замърсител след Китай. Това вреди на глобалните усилия за ограничаване на емисиите. Оттеглянето на САЩ в миналото породи проблеми с доверието в лидерството в областта на климата и въпроси за ефективността на самото споразумение. Оттеглянето е в унисон и с целта на Тръмп да стимулира местния добив на нефт и газ, въпреки че САЩ вече са производител номер едно и на двете в света. Това е едно от няколкото отменени от Тръмп мерки за защита на околната среда, които бяха въведени от администрацията на Байдън.
Отмяна на гражданството по рождение
Целта на тази заповед е да се сложи край на правото на гражданство на деца, родени в САЩ от родители имигранти, които са в страната незаконно, както и на деца, родени от родители, които са в страната временно. Появиха се съобщения, че администрацията ще приложи заповедта чрез задържане на документи, като например паспорти, от хора, които смята за неподходящи за гражданство. Това право обаче е вписано в Конституцията и вече има правни оспорвания на указа като противоконституционен.
Оттегляне от СЗО
Това е вторият път, в който Тръмп нарежда САЩ да бъдат изтеглени от СЗО. Той започна този процес, а по-късно Байдън отмени решението след встъпването си в длъжност. Излизането на САЩ ще влезе в сила най-рано през 2026 г., но напускането ще изисква одобрението на Конгреса. На хартия републиканците имат мнозинство и в двете камари на Конгреса. Но численото им предимство е крехко и ще са необходими само няколко републикански дезертьори, за да блокират евентуално стъпката. Страната е донор на една пета от средствата на организацията.
Преименуване на Мексаканския залив
Няма официално международно споразумение за наименованията на морските зони, въпреки че съществува орган, който се стреми да разрешава спорове, ако такива бъдат повдигнати. Така че Мексико може да повдигне официален спор, а съюзниците на САЩ и Мексико могат да бъдат въвлечени в дипломатически спор между двете страни. В отговор на заповедта президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум заяви, че САЩ могат да го наричат „Американски залив“, но това няма да промени това, което Мексико и останалата част от света наричат "Мексикански залив".
Признаването само на мъжки и женски пол
„Политиката на Съединените щати е да признават два пола - мъжки и женски. Тези полове не са променливи и се основават на фундаментална и неоспорима реалност“, се казва в документа, като се добавя, че федералното правителство ще използва термина „пол“, а не „полова идентичност“. Екипът на президента Тръмп твърди, че изискванията за назоваване на транссексуалните хора в правителствените учреждения и на работните места с местоимения, които съответстват на тяхната полова идентичност, нарушават Първата поправка на Конституцията на САЩ за свободата на словото и религията. Щати като Канзас и Монтана вече са приели закони, за да бетонират биологичното определение за пол в закона.