Шест нови случая на морбили са регистрирани в страната, общо заболелите са 165 души, показват данните към 23 април, публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването, цитирани от bTV.
Два от новите случаи са във Враца, два - в Ловеч, и по един заболял е докладван от Плевен и от София-град. Всички новорегистрирани са деца на възраст от 1 до 14 г.
От началото на разпространението на морбили в страната са приложени над 20 хиляди ваксини срещу морбили, паротит и рубеола.
Причинителят на морбили е силно заразен. При близък контакт с човек, заразен с морбили, да се потърси медицинска помощ незабавно, тъй като е възможно да бъде направена ваксина до 72-рия час от контакта, ако е необходимо, съветват от здравното министерство.
Още по-внимателни да бъдат хората, ако не са ваксинирани или преболедували морбили, ако е налична бременност, ако има отслабена имунна система или са с бебе.
От началото на март досега срещу морбили са ваксинирани 20 000 деца.
Още по темата
- Обмислят преместването с медицински хеликоптер на тежко пострадалата от АМ „Тракия”
- Бдение пред стадиона на „Славия“ в памет на децата, загинали при катастрофата на „Тракия“
- В плен повече от десетилетие: Спасиха жена и петте ѝ деца, държани от съпруга ѝ (ВИДЕО)
- Няма данни шофьорът на тира, причинил катастрофата край Ямбол с три жертви, да е заспал