Очакванията бяха войната в Украйна да раздели лидерите на страните от Г-20. Индонезия положи сериозни усилия в това да бъде миротворецът и да не допусне провал на форума. И явно ще успее.
Лидерите на Г-20 може би ще постигнат успех в това да излязат с общо комюнике в края на срещите си. Новината идва от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Специално за Euronews той обясни, че най-важното пред ЕС е да не допуска същите грешки в отношенията си с Китай, които са допуснати в отношенията с Русия.
Срещата на Г-20: Лидерите бяха призовани да спрат войната и да възстановят мира
В Бали е изпълнителният продуцент на Euronews България - Надя Ганчева - единственият български журналист на срещата на върха на Г-20.
"Смятам, че е добре, че президентите на Съединените щати и Китай се срещнаха сега, таймингът не е съвпадение, знаете. Но ние от Европейския съюз имаме собствена съдба, собствен път и визия за това как трябва да защитим нашите интереси и да наложим нашите ценности. Не искаме да правим същата грешка, която може би направихме с Русия по отношение на изкопаемите горива. Бяхме много зависими от Русия по отношение на изкопаемите горива и днес изпитваме трудности в областта на енергетиката. Това е една от последиците от войната на Русия, но също и от тази зависимост от руските изкопаеми горива. с Китай ние не искаме да бъдем твърде зависими от новите технологии, от които се нуждаем днес и ще се нуждаем в бъдеще. Ето защо е важно да възстановим баланса на отношенията ни и ето защо е важно също така да се ангажираме с китайските власти", коментира Шарл Мишел.
Столтенберг предупреди, че Русия не бива да бъде подценявана
Осите на напрежение са няколко и точно заради това тазгодишната среща на страните от Г20 е най-трудната до момента, смята Шарл Мишел. По думите му постигането на съгласие за общо комюнике, дори на работно ниво, е постижение. Позиция, в която Европейският съюз настоява остро да се осъди руската агресия в Украйна.
"Кремъл реши да превърне храната в оръжие, което се отрази на борбата с глада, бедността, дестабилизирането и това също има драматични глобални последици, включително тук, в Азия", добави той.
Медиите в Индонезия: Сергей Лавров е откаран в болница заради сърдечен проблем
По думите му това не е битка Русия срещу Запада, това е битка за международното право. Това е битка за идеята, че не е приемливо да се опитваме да променяме със сила международно признатите граници.
Дали представителите на Европейския съюз ще застанат рамо до рамо с руските представители за обща снимка, все още не е ясно. Новината е, че поне на работно ниво държавите са постигнали съгласие за обща позиция. Тепърва в Бали започват преговорите между световните лидери.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Във Видин днес започва среща на ученици за популяризиране на ядрената енергетика сред младите хора
- “Омръзна ми от тези смелчаци”: От ГЕРБ са съгласни на лидерски преговори с ПП-ДБ, но само ако са за кабинет
- Ще има ли лидерска среща между ГЕРБ и ПП-ДБ за евентуален бъдещ кабинет? (ОБЗОР)
- Работна среща във Видин разисква реализирането на държавния план-прием за учебната 2025/2026 г.