Македонската гранична полиция не допусна влизането в страната на българския евродепутат от ГЕРБ Андрей Ковачев - зам.-председател на ЕНП, както и на Милен Врабевски, и още трима българи, предаде БГНЕС.

Всички те, както всяка година на 6 май, са пътували за участие в заупокойната панихида на българското военно гробище в Ново село, Струмица.

Няма да има общо отбелязване с РСМ на годишнината от смъртта на Гоце Делчев

"За съжаление, не беше позволено да отидем на традиционното отбелязване на Гергьовден на Ново село, Струмица. Вече повече от 10 г. на Гергьовден отивам в Ново село, Македония, на нашето българско военно гробище. Тази година също тръгнах натам, и за голямо мое учудване и ужас нас не ни пуснаха с обяснението, че това е тяхно решение да не ни пуснат, но никой не ни обясни с какви мотиви. Имаме постановление, с което аз, Милен Врабевски, и още трима души, бяхме върнати от КПП-то", каза пред БГНЕС евродепутатът Андрей Ковачев.

На въпрос на БГНЕС как трябва да се тълкува този акт от страна на РСМ към депутат от Европейския парламент в контекста на пътя на РСМ към ЕС, Ковачев коментира, че е "изключително учуден". "Само преди няколко дни съм се срещна с външния министър Буяр Османи, ние, партия ГЕРБ и лидерът й Бойко Борисов правим всичко възможно да се освободи пътя на РСМ напред, и да преодолеем тези неща за напред. Затова случката е абсолютно неясна за мен, това е инерция от миналото, инерция в техните служби, защото тяхната служба за безопасност спуска списъците с хора, които са нежелани да влизат в Македония. И това е въпреки че на политическо ниво ние не би трябвало да имаме никакъв проблем, особено пък за такова нещо като отбелязването на Гергьовден и паметта на падналите за Отечеството", добави Ковачев.

Пендаровски: Искането на България да участва в промяната на македонската конституция е скандално

Недопускането в РСМ се случва за първи път на Ковачев. "Никога, никога не е имало никакъв проблем, абсолютно за първи път се случва - всяка година отиваме там, винаги е било много тържествено честването. То и тази година ще бъде - с македонското, с българското знаме, с отслужване на заупокойна литургия от Струмишкият митрополит Наум, с военните аташета, акредитирани в РСМ, - много официално и хубаво честване, което, за съжаление, няма да присъстваме. Организаторът на честването д-р Милен Врабевски, също не беше допуснат", допълни Ковачев.

Този акт е срещу интересите на самата Република Северна Македония, в момента в ЕП се дебатира Докладът за РСМ, и затова е нелогично недопускането на членове на ЕП в страната, заключи Ковачев.

ЕК: РСМ трябва да промени конституцията си, ако иска в ЕС

БГНЕС припомня, че Мемориалът, където са положени тленните останки на 71 български войници, се намира недалеч от град Струмица, в югоизточната част на РСМ. Това е едно от 471 български военни гробища на територията на днешна Северна Македония, където са погребани загиналите в Балканската, Междусъюзническата, както и от Първата Световна война. Те произхождат от всички области на днешна България и на отнетите с Ньойския договор територии на България. Възстановеният още през 2006 г. Военен мемориал със средства на Фондация „Българска памет“ се превръща от изоставено военно гробище в историческо светилище, което през последните години се посещава от хиляди, решили да отдадат почит на загиналите български войници.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм