"Антисемитизмът е първият лакмус за обществените нагласи към малцинствата". Това коментира в предаването „Стълбището“ по Дарик журналистът Севда Шишманова.

Според нея това е дълбоко непознаване на това какво се е случило с евреите. „Хората трябва малко да се върнат назад и да видят реално какво се е случило по време на Холокоста. Трябва също така да се види какъв филтър слагат социалните медии на антисемитизма, защото има много голяма активност на палестинската страна в социалните медии. В последните години ислямският свят преоткри начина да заяви своята позиция, а оттам и да манипулира в социалните медии.“, подчерта Шишманова.

По думите ѝ, в западните общества все още съществува неразбиране как хора, които са родени, възпитани и образовани в Лондон, Париж или Берлин са способни да защитават палестинската позиция. „Най-големият шок на британците по време на атентатите в Лондон през 2007 година, беше че тези момчета, които извършиха атентата, бяха родени, израснали и учили в Обединеното кралство.“, каза още журналистът.

Според Шишманова всяко общество трябва да види къде са неговите пробойни по отношение на радикализацията и да се опита да ги управлява на много нива – образование, култура, законодателство и социална политика. „Ние живеем в свят, в който антисемитизмът е първата индикация, че има нещо което бъркаме като общество в това да можем да живеем заедно с хора от различна раса и етнос. Всяко едно заклеймяване затваря вратите, през които на нас ни предстои да минем като общества.“, каза още Севда Шишманова.

Целия разговор можете да видите тук: