Община Севлиево отново е домакин на колоритния фестивал “Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево, а програмата му и тази година блести със звездни музикални творци и драгоценни срещи с пазители на българщината в “Зоната на познанието”.

Още в първия фестивален ден посетителите имат възможност да разговарят с космическия глас на България любимата на всички ни фолклорна певица Валя Балканска и с Аида Марковска - холистичен и родов терапевт, мотивационен оратор, евдемонолог и човек с богат опит в холистичния подход към здравето на човека, основател на Школа за родова терапия “Задругата на родонавтите”.

Доц. д-р Катя Узунджалиева от “Селскостопанска академия” – България е директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, ще говори за фундаменталния смисъл в опазването, съхранението и използването на българските растителни генетични ресурси.

И още една вълнуваща среща - в първия ден в зоната на познанието ще ни очаква и Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, наследник на тревненската резбарска школа, единственият титулован „Уста” – майстор и учител в България. Уста Дарин ще сподели своите знания за енергията, хармонията, баланса и топлината в българския дом, за съхранените през вековете традиции, за силата на българския дух.

За силата на малкото зрънце жито, за благостта на хляба и за сладостта на доброто ще разговаряме с Иван Андонов от „Дар Лимец”. С него ще се срещнем на 26 април (събота), след традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба”.

Съботната програма предлага още едно вълнуващо преживяване - среща с Деян Павлов – Джими. Авторът на спектакъла „Школото” ще потопи гостите на фестивала в увлекателен разказ за създаването на глаголицата и кирилицата, за делото на Паисий Хилендарски и неговата "История славянобългарска", за появата на първите училища по нашите земи.

В неделя, в “Зоната на познанието” влиза режисьорът-историк Любомир Радев – изследовател и пазител на българските традиции, създател на филмовата поредица „Древната цивилизация”. Той ще предложи на посетителите увлекателни разкази за далечното ни минало, както и за особеностите на съвремието ни.

Вториятият фестивален ден ни среща с още един съвременен будител - учителя по история от Свиленград Димитър Гилев - носител на титлите "Любимец на България" в класацията на БНТ през 2021 г., "Будител на годината’ 2022" и "Достоен Българин’2023", създател на интернет платформата „Древна България”. С него ще разговаряме за Възраждането – в исторически и духовен план.

Основателят на фондация „Искам бебе” Радина Велчева ще ни трогне с истински истории за човечност, вяра и добрини в името на новия живот и чудесата му.

От далечното ни минало ще търкулне кълбо с цветна нишка и майстор-тъкач от Велико Търново Миглена Чаталова. Ще се срещнем с нея в неделя, за да разговаряме за вълшебствата, с които изобилстват дните ни и за магията на „Черга за сбъдване”.

За чудесата в живота на българите ще разговаряме и с още един съвременен будител – Румяна Халачева, автор на романите „Дълбините на древността” и „Дълбините на душата”. Имат ли българите свой небесен знак, кой е той и какво носи за всички ни, защо е нужно духът ни да е буден - търсим отговорите заедно в неделя, 27 април.

Последната среща за деня е с един верен приятел на фестивала – Христо Иванов, познат на всички като Христо Ашламинатора – инструктор по Природа. Разговорът с него, съчетан с демонстрация на практика, е за тънкостите в ашладисването, за майсторлъка в овощарството и за неповторимото чувство на щастие, когато сме в прегръдките на майката-природа.

Подробна програма и информация за мястото и часовете на среща с лекторите ще бъде публикувана на страницата на фестивала във фейсбук и на сайтовете: sevlievo.bg, semebalgarsko.com

"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители

"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители

"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители"Семе българско" ни среща с 11 съвременни будители