Сдруженията на собствениците на сгради в община Смолян, които са кандидатствали за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост за саниране на блокове скочиха срещу правилата и регламента, по които са разпределени средствата. 

Оказва се, че са изготвени и предадени 65 проекта, от които са одобрени едва 5, а собствениците са платили близо 1.2 млн. лв. за обследвания. 

Това стана ясно на провела се днес среща, организирана от Община Смолян по повод резултатите от оценката на подадените проектни предложения по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“. В нея участваха народните представители от региона д-р Красимир Събев и Михал Камбарев, който се включи онлайн, областният управител Захари Сираков, зам. - кметът Марин Захариев, председателя на Общински съвет - Смолян Димитър Кацаров, експерти от местната администрация и др. 

Според гражданите на Смолян е необходимо  преразглеждане на решението по колко проекта да бъдат финансирани от всяка от кандидатствалите общини или държавата да осигури допълнителен ресурс за финансиране на подобен род дейности. Според някои от домоуправителите, повече от 10 години не могат да стигнат до необходимите средства да санират домовете си. 

Според предложението на областният управител Захари Сираков, държавата трябва да подсигури и включените 20 % съфинансиране за втория етап на програмата, за да се намали дисбаланса на така въведените вече критерии.