Първи студентски театрален фестивал започна снощи в Хасково и ще продължи до 26 юни. Проектът „Сцена на края на града“ е финансиран с 390 000 лв. от Европейското икономическо пространство, с бенефициент театър „Иван Димов“ и партньори- Алианс за регионално сътрудничество и развитие и организация от Исландия. По проекта за фестивала е осигурено 2-годишно финансиране. Идеята е да продължи и след това, като стане традиционен и привлича млада публика.


Откриването на първото издание снощи на открита сцена на  поляната зад камбанарията в парк „Ямача“ бе с концерт на Ади бенд и „Хомеопатия за душата“ от актьора и вентролог Димитър Иванов – Капитана.


Кметът на община Хасково Станислав Дечев откри фестивала: „От години говорим за това, че Хасково, трябва да има университет. Аз не съм се отказал от тази идея. Но вижте как хубаво се получи сега- Хасково тази седмица наистина е студентски град, град на младостта, на изкуствата, на талантите. Хасково е сцена! И вече е ясно, че за да е жив нашият град, не ни трябват университетски сгради, трябва ни студентска енергия и една сцена, изградена с въображение и с любов към всички изкуства- това е „Сцената на края на града“.


От днес до 26 юни (неделя), всяка вечер, от 21 часа, на сцената в парк „Ямача“ ще се играе по един дипломен спектакъл на завършващи студенти. Поканени са всички класове, които се дипломират актьорско майсторство в страната, както и директори на театри. Предвидени са и срещи за кариерно ориентиране- на 21 и 22 юни, от 16 часа, в театъра, на които могат да присъстват ученици и всички желаещи. 


Входът за събитията е свободен. 


ПРОГРАМА НА СТУДЕНТСКИ ФЕСТИВАЛ „СЦЕНА НА КРАЯ НА ГРАДА“
20 юни – НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
„PETER GYNT“ от Дейвид Хеър по Хенрих Ибсен и идея на проф. Снежина Танковска, постановка Боян Арсов, клас проф. Снежина Танковска


21 юни – Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
„Изкуството да оглупееш“, режисьор Стефан Москов, клас Стефан Москов


22 юни – Югозападен университет „Неофит Рилски“
„Лодка в гората“ от Николай Хайтов, постановка доц. Огнян Спиров, д-р Биляна Дилкова


23 юни – НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
„Карнавална нощ“ по Уилям Шекспир, постановка Людмила Стоин, клас проф. Здравко Митков


24 юни – Нов български университет
„Жените срещу Дон Жуан“ от Ерик-Еманюел Шмит, режисура Десислава Шпатова, ръководител проект доц. Снежина Петрова


25 юни – Театрален колеж „Любен Гройс“
„Коварство и любов“ по Фридрих Шилер, режисьор Сабина Коен, художествен ръководител Георги Новаков


26 юни – Студио Театър, Младежки център – Хасково
„Зад стените на голямата къща“ по Петя Дубарова, режисьор Иванка Шекерова