Фондация „Институт за устойчиво развитие на правото“ създаде първата „Адвокатска кантора за тийнейджъри“ в изпълнение на Проект № BG05SFOP001-2.025-0174, с наименование „Правата си аз вече знам и мога да се справя сам“, финансиран по ОПДУ 2014-2020, с финансовата помощ на Европейския социален фонд. 

В изпълнение на проекта адвокатският екип на Фондацията разработи 18 правни теми в 12 сфери на правото, които са важни и актуални в ежедневния ни живот и значими за социалното включване и професионална реализация на младежите, по които са създадени 18 образователни видео клипове.

Всички видеа са достъпни безплатно и неограничено в YouTube канал https://www.youtube.com/@IFSDOL/videos.

Ето част от темите, на които са посветени обучителните видеа: 

• сключване, изпълнение и разваляне на договор;

• договор за покупко-продажба,наем, заем, изработка, поръчка и т.н., 

• сключване и прекратяване на трудов договор, права и задължения;

• защита правата на потребителя,

• способи за  защита от насилие, 

• административни нарушения и наказания, 

• регистрация на търговско дружество, извършване на търговска дейност,

• как да заведа гражданско дело, как се развива съдебната процедура,

• защита на личните данни, 

• способи за придобиване на недвижим имот, нотариален акт и други въпроси на вещното право; 

• наследяване  по закон и по завещание и т.н.

Адвокатският екип на Фондацията създаде дигитална брошура с разработено съдържание по всяка от правните теми в синтезиран вид с линкове към видео съдържанието. Брошурата е достъпна на следния линк: https://drive.google.com/file/d/1Hj3fpdmnaQdOoaSohR3ftmfo3VD9mPlk/view?usp=sharing .

Проведено е пилотно излъчване на образователния продукт в 15 училища от 7 общини.

Мнението и оценката на учители и ученици за проекта е изключително положителна. Това става ясно в резултат на проведено проучване чрез онлайн анкета в два етапа:

В началото на проекта сред 837 учители в I и II гимназиален етап на обучение с цел установяване тяхното мнение за нивото на правната култура на младежите.

И след пилотното излъчване на видео съдържанието - сред 1073 ученици и 102 учители, като учениците са били в 2 фокус групи - запознати с образователните видео клипове и такива, които не са.

Какви са ползите от проекта 

  • Създадено е достъпно образователно съдържание в областта на правото, свързано с гражданските права и задължения специално предназначено за младежите в горните гимназиални класове.
  • Допълнителен инструмент за учителите и класните ръководители в часовете по учебния предмет Гражданско образование, факултативните учебни часове или часа на класа;
  • Синтезирана и практически насочена правна информация, която младежите могат да ползват за справка и съвет в различни житейски ситуации.
  • Обучителното видео съдържание формира базови познания в областта на правото, които да дадат увереност, на младежите в ежедневните им граждански взаимодействия и по-пълноценното им включване, осъзнато участие и по-добра реализация в обществото;
  • Правната грамотност на младите хора е в основата на развитието на комплексна грамотност за граждански компетентности. 
  • Показа необходимостта от въвеждане на предмет в горните гимназиални класове, който да предоставя достъпно и практически насочено познание в областта на правото. 

Заключителното събитие с официалното представяне на видеата бе проведено на 28 юни в литературен клуб „Перото“. На събитието присъстват представители на Министерство на образованието и науката, Омбудсмана на РБългария,  Агенция за социално подпомагане,  Синдикат на българските учители, Общините Пазарджик,  Стара Загора, Марица, Раковски, Столична община, район „Младост“, „Оборище“, „Надежда“,  „Слатина“, „Средец“, Сдружение „Център за образователни инициативи“, ПГИМ - Пазарджик, ГПЧЕ „Ромен Ролан“ – Стара Загора, ЧСУ „Рьорих“, 119 СУ „Акад. М. Арнаудов“- София, Образователен център „Колелото на Ева“, СУ „Св. Климент Охридски“, Движение „Защита на гражданите и държавата“, както и други представители на публични и частни институции.

Проектът е реализиран благодарение на всеотдайната работа на екипа на Фондацията, който се състои от прекрасни адвокати и хора - адв. Янита Тончева – ръководител и вдъхновител на проекта, Мариана Петкова – мениджър подготовка и управление на проекти, адв. Катерина Бъчварова, адв. Елизабет Декова, адв. Борис Липчински и Ренета Мехмедали. 

Проектът е резултат от осъзнатата потребност на този екип да награди корпоративната сфера, в която работи вече 26 години и да добави стойност в обществена полза със знанието и опита, който имат адвокатите.

Адвокатите от Фондацията са убедени, че промените се случват с малките действия на всеки един и неправителствените организации са двигател за създаване на нови политики и развитие на обществото.

Повече за Фондация „Институт за устойчиво развитие на правото“, проекта и другите проекти и инициативи, които се изпълняват, може да научите на сайта на Фондацията: https://www.lawfoundationbg.eu/fondation

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм