
По повод 13 май, европейският ден за информираност за инсулта, високотехнологичните ,Сърце и Мозък’ се включиха в кампанията на Асоциацията за инсулт и афазия (АИА). Специалисти по неврология отговориха на въпроси на граждани и ги информираха за симптомите на инсулта и необходимостта от бърза и адекватна реакция при това спешно животозастрашаващо състояние.
България заема едно от първите места в света по заболяемост и смъртност от мозъчносъдови заболявания, като общо годишно случаите са над 80’000. При половината от тях са регистрирани исхемичен мозъчен инсулт. Около 8’000 души губят живота си, а голяма част от преживелите остават с различна степен на инвалидност. Нерядко тя е тежко изразена и изисква грижи и помощ от семейството, близките и обществото.
„Основната ни цел е да намалим риска от мозъчните инсулти чрез първична профилактика, тъй като статистиката сочи, че всяка минута в Европейския съюз един човек получава инсулт. Най-важното е спазването на шест основни правила. На първо място – промяна на изменяемите рискови фактори като високо кръвно налягане, захарен диабет и наднормено тегло. На второ място е добрата физическа активност, спиране на тютюнопушенето и алкохола. И не на последно място – информираност за първите симптоми на инсулта.
За нас, като невролози, е много важна и профилактиката при пациенти, които са преживели вече инсулт. При тях трябва да се проведе лечение на основното заболяване, причинило инфаркта, спазването на строга диета, бедна на сол, богата на плодове, зеленчуци, риба, ядки, физическа активност, както и скрининг за тромбофилии и антифосфолипиден синдром, особено при млади пациенти“ разказва д-р Марина Борисова, част от неврологичния екип в Плевен.
Екипите от ,Сърце и Мозък’ Бургас демонстрираха новите технологии за рехабилитация на пациенти след инсулт- т. нар. екзоскелет, а невролозите разясняваха какви са симптомите на инсулта и какви трябва да бъдат първите реакции.
„Интравенозната тромболиза е един от малкото одобрени методи за лечение на остър исхемичен инсулт. Ендоваскуларната терапия (механична тромбектомия) също е модерен и високо ефективен метод, но се извършва само при доказано засягане на голям мозъчен артериален съд. Известно е, че успехът при лечение на остър инсулт изисква извършването на ефективна терапия възможно най-скоро. Не трябва да се изчаква спонтанно подобрение на пациента, защото това би забавило лечението. Мозъчн