Купувачите на жилища предпочитат новото строителство пред старото. В същото време, в столицата например, най-голямо търсене винаги е имало в по-старите квартали. Въпреки това най-много сделки се наблюдават в новоизграждащи се райони със засилено ново строителство. При него много хора решават за закупят имот “на зелено”, защото така жилището им може да бъде конфигурирано в процеса на строеж спрямо техните индивидуални нужди.
“Новото строителство е все по-предпочитано поради ред причини, които купувачите на пазара вземат предвид. Част от тях са по-доброто управление и поддръжка на сградата или комплекса; енергийна ефективност, подпомагаща по-ниския разход за сметките на комуналните услуги; наличие на асансьор; закрито паркомясто или гараж с опция за зарядна станция за електромобили; по-удобни разпределения, проектирани специално за съвременните стандарти на на живот, а не такива отпреди 50 или 100 години, които не кореспондират с модерния лайфстайл”, разказа пред Дарик експертът по ново строителство от Arco Real Estate Цветелин Иванов.
Снимка: Експертът по ново строителство от Arco Real Estate Цветелин Иванов
По-думите му най-бързоликвидните имоти са завършените и обзаведените жилища. Такива обаче рядко се срещат на пазара. А в случай, че подобен имот бъде правилно ценообразуван и обявен на пазарна цена, се капарира за срок между 15 и 30 дни. Жилищата за основен ремонт най-често биват купувани от предприемачи, занимаващи се с дейността Fix&Flip, търсещи печалба с добавената си стойност за ремонт и обзавеждане на един имот, каза още експертът.
Сделка “на зелено” - дом по поръчка
По думите му имотите “на зелено”, които се купуват още преди строителството да е започнало, са особено атрактивни за купувачите, тъй като имотът може да бъде проектиран “по поръчка”, подобно на посещение при шивач, който изработва костюм спрямо собствените изисквания на клиента и по този начин той получава мечтания дом.
Тенденциите на имотния пазар в столицата отчетливо показват, че най-голямо търсене продължава да има в по-старите квартали, защото са инфраструктурно и комуникационно най-уредени. Средните цени на квадратен метър варират между 1750 и 2500 евро/кв.м. Срещат се обаче и изключения от 1300 евро/кв.м. до 10 000 евро/кв.м., които са част от пазара и сделки се случват и на подобни нива, а не са просто цифри и обяви, обясни Цветелин Иванов.
“Често купувачите предпочитат да останат в същия познат за тях квартал, в който винаги са живели. Търсенето в тези райони е високо, а предлагането много ограничено, това допринася в най-търсените квартали да има по-малък брой сделки от някои райони, които са по-малко предпочитани”, каза още експертът. Така в момента най-много сделки се наблюдават в новоизграждащи се райони като “Малинова Долина”, “Кръстова Вада”, “Витоша”, както и вилна зона “Малинова Долина”.
По данни на Arco Real Estate през третото тримесечие на 2024 г. най-търсени продължават да бъдат двустайните и тристайните апартаменти, след което се нареждат четиристайните и едностайни апартаменти. Наблюдава се и сериозно увеличение в запитванията и сделките за градски и околоградски новоизграждащи се къщи и комплекси от къщи в района на София и Пловдив, показват анализите на Arco Real Estate. Тази тенденция се появява на българския пазар след 2020 г. заради световната COVID пандемия и се запазва и до днес.
“Тенденцията след световната пандемия е хората да са по-близо до природата затова много от жителите на София избраха живота в къща или апартамент със собствен двор, в покрайнините на столицата. Най-предпочитаните райони за живеене в къща с двор си остават Бояна, Драгалевци, Симеоново, в.з. “Малинова Долина”, “Горна Баня”, “Владая”, “Драгичево”, “Бистрица”, “Панчарево” и “Лозен”. В тези райони предложенията за къща стартират от 350 000 евро до имения за осемцифрени суми”, посочи Цветелин Иванов.
Имоти на морето и планината
Търсенето на недвижими имоти продължава и в морските и планински курорти. И в този пазарен дял в годината на COVID и следващите две, са се наблюдавали много високи нива на търсене и сделки. Пазарът тогава е бил воден почти изцяло от български граждани. Цветелин Иванов обясни, че и сега купувачите също са предимно българи, но има и чуждестранни. А предпочитани от клиентите си остават имотите с хубава локация и гледка към морския бряг или планината.
Илюстративна снимка: Getty Images
“През третото тримесечие на 2024г. при ваканционните имоти не се забелязват големи разлики спрямо предходното тримесечие, като пазарът продължава да бъде стабилен и спадове в цените не се отчитат. Най-търсени са студиата и двустайните апартаменти. Предпочитат се имоти, които са обзаведени и готови за ползване, както и такива в сгради с ниска такса поддръжка”, обясни експертът по ново строителство.
По думите му курортите по Централното Черноморие – Несебър, Свети Влас, Слънчев бряг и Поморие си остават едни от най-предпочитаните за покупка на недвижим имот. В района на Южното Черноморие интересът към покупка на жилище е най-засилен в Созопол и Черноморец. Търсят се имоти и в Лозенец и Царево.
При планинските курорти най-желано място за покупка на имот е Банско, където цените варират от 1100 до 1500 евро/кв.м. в зависимост от спецификата на конкретния имот, но интерес има и към имоти в Боровец, заради близостта на курорта до София, и към Пампорово, заради по-достъпните цени на имотите.
“Средните цени на студиата са между 45 – 50 000 евро, тези на двустайните апартаменти са около 70 000 – 80 000 евро. Тези цени могат да варират спрямо местоположението, характеристиките и качеството на конкретния имот”, обясни Цветелин Иванов.
Ръст на цените
Той уточни, че на имотния пазар на всеки 3 месеца се отчита ръст или задържане в цените на имотите през последните 5 години. Спрямо статистиката от НСИ цените на жилищата в страната са се увеличили със 7.1% през първото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (четвърто тримесечие на 2023 година), а през първото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 16.0% в сравнение с първото тримесечие на 2023 година.
“Ръстът в цените на жилища се дължи на инфлационни процеси, удобното и лесно кредитиране на ниски лихвени нива, повишение на средната работна заплата, както и други настоящи и бъдещи икономически фактори като приемането ни в еврозоната”, обясни експертът.
По думите му влизането на България в еврозоната неизменно ще се отрази на цените на имотите у нас.
Снимка: Жилищна сграда Senora Home на Arco Real Estate
“Исторически, в цяла Европа при държавите, приели еврото за основна валута и разплащателно средство, са наблюдавани ръстове в цените на имотите и други основни продукти в диапазон между 15 и 40% от година преди приемането до година след навлизането на валутата. В тези държави са наблюдавани и инвестиции в недвижими имоти и от чуждестранни фондове с цел препродажба на същите имоти и реализиране на печалба”, каза още Цветелин Иванов.
Снимка: Жилищна сграда Senora Home на Arco Real Estate
Той посочи, че в момента пазарът е възходящ и пиков. Наблюдава се по един имот за продажба на всеки трима купувачи, което създава конкуренция между купувачите на пазара да си закупят имот и по този начин цените постоянно нарастват.
Стабилност на пазара на имоти
Сега обаче пазарът е стабилен. През третото тримесечие на 2024 г няма особени промени спрямо предходните тримесечия на годината. Леки промени се регистрират единствено при ипотечното кредитиране, а именно новите мерки, които въведе БНБ от 1 октомври т.г., които са съотношение между размера на кредита и стойността на обезпечението – 85 на сто; съотношение между размера на месечното плащане по дълга и месечния доход на кредитополучателя – 50 на сто; максимален срок по договора за кредит – 30 години. Тези промени се отнасят само за нови кредити и няма да засегнат съществуващи такива, сочи анализът на Arco Real Estate.