С кое разрешение на НИНКН е поставена ограда на археологическия комплекс „Небет тепе“ в Пловдив? Питането е на съветниците от ПП-ДБ в ОбС на Пловдив и е насочено към кмета Костадин Димитров. То ще бъде прочетено по време на днешното заседание на ОбС на града.

Небет тепе, признато за паметник на културата от национално значение, заедно с Джамбаз тепе и Таксим тепе формират Трихълмието, по-известно като „Старинен Пловдив“. То е едно шестте тепета, запазили се до наши дни, около които е построен Пловдив.

Освен това, археологическият комплекс е едно от емблематичните места на втория по големина град в страната и една от любимите дестинации за разходка на местните и на туристите, припомнят от групата.

Няма яснота и предвижда ли се изграждането на други заграждения на Небет тепе в рамките на проекта за реконструкция, ще има ли режим на достъп до комплекса и ако да - в какъв часови диапазон, и обмисля ли се след петата година  да се въведе такса вход, питат още съветниците.

Те настояват още за ясна организация на движението след събарянето на Бетонния мост. От ПП-ДБ очакват отговори от екипа на кмета дали проектът за реконструкция на Бетонния мост от страна на НКЖИ с Община Пловдив е съгласуван и кога предстои да започне, в какъв срок се очаква да бъде реализиран и предвиден ли е ремонт на естакадите, служещи за заход към моста. Потенциално спасение съветниците виждат в пешеходния жп-прелез на Сточна гара, който след съгласуване със съответните заинтересовани институции да бъде преустроен така, че да поеме част от трафика към район „Южен“.

Позициите на групата на ПП-ДБ ще бъдат прочетени на днешната сесия на ОбС на Пловдив.