Съветът на Европа за втори път в историята си предприе дисциплинарни действия срещу Турция заради отказа ѝ да освободи активиста Осман Кавала, като Анкара осъди решението като намеса.

Комитетът на министрите на паневропейския орган за правата на човека съгласува този ход заради многократния отказ на Турция да изпълни решение на Европейския съд по правата на човека от 2019 г. за освобождаване на Кавала от затвора.

Съгласно правилата сега случаят ще бъде върнат на ЕСПЧ, който ще разгледа дали Турция е изпълнила първоначалното решение от 2019 г.

След това новото му решение може да предизвика действия от страна на Комитета на министрите, включително временно отнемане на правото на глас на Турция или дори изключване от Съвета съгласно член 8 от неговия устав.

Ердоган, Кавала и посланиците

Турското министерство на външните работи заяви в изявление, че Комитетът на министрите се е съгласил с "мнозинство" да върне делото на ЕСПЧ.

Комитетът "поддържа позицията си, която се намесва в независимостта на съдебното производство и нарушава принципа на зачитане на съдебното производство", заяви турското външно министерство.

Източник, близък до делото в Страсбург, който помоли да не бъде назоваван, също потвърди пред АФП, че делото се връща в ЕСПЧ.

Това е едва вторият случай, в който СЕ използва процедура за нарушение срещу една от своите 47 държави членки, като първият случай е иск срещу Азербайджан от 2017 г. заради отказа му да освободи дисидента Илгар Мамедов. Процедурата е създадена през 2010 г., за да се гарантира пълното спазване на решенията на ЕСПЧ, които са правно обвързващи за държавите-членки на СЕ, а не консултативни.

Тя идва в момент, когато нараства загрижеността за нарушенията на правата при управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган.

Турският лидер неведнъж е атакувал Кавала, който вече повече от четири години е в затвора, без да е осъждан за престъпление.

Директорът на "Амнести Интернешънъл" за Европа Нилс Мюзниекс приветства хода на СЕ като "знаково решение".

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук