Когато Джо Байдън дойде на власт, Калифорния ще бъде изправена пред голяма катастрофа що се отнася до климатичната и енергийната политика на страната. „Златният щат“ ще отстрани формите на енергия, които осигуряваха надеждно електроснабдяване в продължение на десетилетия, показват плановете на бившия вицепрезидент на САЩ.

Коментарът е на д-р Джей Лер (Jay Lehr) и Том Харис (Tom Harris) и е публикуван на сайта wattsupwiththat.com

Прекъсванията на електрозахранването вече са нещо обичайно в Калифорния. Миналото лято щатът претърпя първите си прекъсвания на тока от близо 20 години. Представете си това да се случи в Чикаго в средата на зимата?

В каубойския щат: Make America Cowboy Again

Проблемите на Калифорния са обяснени от властити, които сега открито признават, че силно разчитат на вятърната и слънчевата енергия. Губернаторът твърди, че няма достатъчно вятър, който да поддържа турбините, а облачността ограничава слънчевата енергия. "Лос Анджелис Таймс" вниква в корена на проблема:

... електроцентрали, работещи с газ, които могат да се пуснат, когато слънцето не грее или вятърът не духа, се затварят през последните години и Калифорния до голяма степен не успява да намери заместител ...

Следователно щатът изостава с хиляди мегавати от нуждите си.

Губернаторът Гавин Нюсъм признава, че „не успяхме да прогнозираме и планираме този недостиг“ и заявява, че поема отговорност за непрекъснатите спирания на тока. В момента той иска всички да пестят енергия, докато щатът търси нови източници - електроенергия най-вероятно генерирана от изкопаеми източници - топлоцентрали на въглища и газ, от съседни щати.

Всичко това се случва, докато Калифорния продължава да следва намеренията си да премине към 60% възобновяема енергия до 2030 г. и 100% „климатично-съобразна енергия“ до 2045 г., както се изисква от щатския закон.

На този фон, в отворено писмо до губернатора Нюсъм, от 6 октомври, ръководителите на Калифорнийската енергийна комисия, независимият системен оператор и Комисията по комунални дейности написаха: „Ние сме непоколебими в ангажимента си да постигнем целите на Калифорния за чиста енергия и климат.“

Екипът на новоизбрания президент Байдън планира да отиде още по-далеч, като се ангажира да направи така, че цялата страна да премине към 100% възобновяема енергия в рамките на 15 години. Това заплашва САЩ с недостиг на електроенергия в големи размери и режим на тока.

Подобно на правителството на Калифорния, идващата администрация на Байдън-Харис действа изцяло под необоснованото убеждение, че изменението на климата е предизвикано от човека-бедствие и може да бъде спряно само чрез прекратяване на използването на изкопаеми горива. Те очевидно игнонират преразгледаната поредица от доклади на неправителствената международна комисия по изменението на климата (NIPCC).

Тези документи обобщават хиляди проучвания от рецензирани научни списания, които или опровергават, или поставят сериозно съмнение върху климатичния страх. Те стигат до заключението, че не ние хората причиняваме климатичната криза.

И все пак в своя доклад от 6 октомври - Предварителен анализ на основните причини - ръководителите на Калифорнийската енергийна комисия, независимият системен оператор и Комисията по комунални дейности определиха „предизвиканата от климатичните промени екстремна топлинна буря в западните части на Съединените щати” като главната причина за прекъсването на тока.

Според тях прекратяването на дейността на електроцентрали на газ и въглища в Калифорния и щатите, от които Калифорния внася електричество, е играло само незначителна роля.

Решителността на Калифорния да премине към така наречената „зелена“ енергия - която всъщност е всичко друго, но не и чиста и зелена, възобновяема и устойчива - се повтаря от политиците в цялата страна. Резултатът ще бъде, че тези граждани в най-бедните квартали и тези с фиксирани доходи може да бъдат принудени да избират между отопление и храна.

Това също означава, че хората, които се опитват да използват за домовете си, офисите, фабриките, болниците и училищата си постоянна и евтина енергия, ще трябва да свикнат с периодични, зависими от времето, много по-скъпи вятърни и слънчеви източници, ще трябва да свикнат и с това, че няма да е ясно кога и за колко време електричеството им ще бъде спирано. Сега в Калифорния, скоро навсякъде в САЩ.

Кохерентните енергийни системи са проектирани с разбирането, че части от системата от време на време ще бъдат офлайн. Енергийните компании компенсират това с резервна мощност в готовност. Калифорния обаче затвори възможностите си за това в отговор на нагласите срещу ядрената енергетика и енергетиката, разчитаща на изкопаемите горива, заради внушените опасения относно изменението на климата.

Прекъсванията на електрозахранването не винаги могат да бъдат избегнати и се случват по-често, отколкото всички си мислят. Например между 2008 и 2017 г. Илинойс е имал 871 прекъсвания на тока, което го поставя на десето място сред всички останали щати. В Тексас това се е случвало двойно по-често, което го нарежда на втора позиция в списъка.

Но те бледнеят пред Калифорния, която има най-малко надеждната енергийна система в САЩ, която всяка година причинява прекъсвания на тока. Между 2008 и 2017 г. в Калифорния токът е спирал 4297 пъти!

Коренът на проблема отчасти е и законопроектът 1368 на Сената на Калифорния, който през 2006 г. установи щатните емисионни норми за намаляване на парниковите газове от електроцентралите. След тази година единадесет електроцентрали, работещи с въглища, бяха затворени, а три бяха преоборудвани за работа с биомаса. Остана само една централа, работеща с въглища.

Отстъпвайки на антиядрените активисти, щатът също затвори всички атомни централи с изключение на една, Diablo Canyon. Тази централа генерира около 18 000 гигаватчаса надеждна електроенергия всяка година, 8,6% от общото производство на Калифорния.

Но Diablo Canyon скоро ще бъде затворена. Не е изненадващо, че по време на строежа и експлоатацията на централата, антиядрените протести бяха често срещани; близо две хиляди души бяха арестувани за гражданско неподчинение. В отговор на това през 2016 г. Комисията по комунални дейности в Калифорния одобри съвместно предложение за постепенно спиране на останалите ядрени мощности в щата. Това означава, че оперативните лицензи за двата блока на Diablo Canyon няма да бъдат подновени, след като изтекат през 2024 и 2025 г.

По ирония на съдбата Комисията не одобри предложението на Pacific Gas & Electric за ресурси, които да заменят тази ядрена мощност. Не изглежда да е от значение, че ядрените реактори не произвеждат парникови емисии по време на работа.

Положението се влошава. Сега Калифорния изисква всички нови домове да бъдат почти изцяло на електричество. Щатът иска гражданите да сменят своите печки от природен газ на  електричество, като част от инициативите против глобално затопляне. Над 30 града вече са въвели забрани за газовите уреди, включително Сан Франциско. Щатът също се надява да премахне всички бензинови и дизелови автомобили за сметка на електрическите такива.

Това означава, че търсенето на надеждна и достъпна електроенергия ще нараства постоянно, точно както доставките непрекъснато ще намаляват и частично ще се заменят със скъпа, периодична, зависима от времето мощност.

Точно както г-н Байдън обещава за САЩ като цяло. 

Калифорния жертва надеждна електрическа енергия като част от невъзможния си кръстоносен поход, за да „спре климатичните промени“.

Разбира се, това няма да окаже влияние върху климата на нашата планета, защото:

а) изменението на климата е предимно естествено и не се обуславя от въглероден диоксид, и

б) всички тези вятърни турбини, слънчеви панели и резервни батерии ще бъдат произведени в чужбина, най-вече в Китай, използвайки изкопаеми горива и просто премествайки източника на парниковите емисии.

Това обаче със сигурност ще се отрази позитивно на продажбите на свещи, фенерчета, печки на пропан и генератори на природен газ, бензин и дизел.

Бел. Ред: Подобна е ситуацията и в Германия, където през изминалото лято недостигът на електроенергия бе на ръба да доведе до режим на тока, след като страната спазва стриктно препоръките за производство на  възобновяема електоенергия и затвори своите въглищни и атомни централи. А цената на електроенергията там за домакинствата е над 35 евроцента за киловат, една от най-съкпите в света.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук