САЩ и Китай отложиха влизането в сила на някои от наложените мита за внос с 90 дни, отбелязвайки деескалация на търговското напрежение, което разтърси световната икономика, информира Франс прес.

В съвместно изявление след двудневни преговори в Женева двете световни икономики съобщиха, че отлагането ще влезе в сила до 14 май.

Пекин и Вашингтон се съгласиха да свият митата за внос, които си наложиха взаимно през последните седмици, което ще облекчи финансовите пазари. 

Доларът поскъпна с над 1,5 на сто спрямо йената и с над 1,1 на сто спрямо еврото на фона на оптимизма на инвеститорите, породен от обявяването на отсрочката.

Намаляването на тези мита е "в общ интерес за света", коментира министерство на търговията на Китай, приветствайки "значителния напредък" в търговските преговори с Вашингтон, предаде БТА.

"Надяваме се, че САЩ ще използват тази среща като възможност да продължат да работят с Китай, за да коригират практиката за налагане на едностранно увеличение на тарифите" и "да внесат по-голяма сигурност и стабилност в световната икономика", заяви говорител на китайското министерство.

Преговорите в Женева се проведоха с "голямо уважение" и резултатът от тях показва, че "нито една от страните не иска икономически срив", допълни днес финансовият министър на САЩ Скот Бесънт.

И двете страни "имат интерес от балансирана търговия и това е, към което ще се стремят и САЩ", добави той, призовавайки Китай да "се отвори за повече американски стоки".

Вчера китайският вицепремиер Хъ Лифън съобщи за "значителен напредък" след двудневни дискусии, които той определи като "откровени, задълбочени и съществени", припомня АФП.

Според съвместното изявление двете страни са се споразумели допълнително да "създадат механизъм за продължаване на дискусиите относно търговските и икономическите отношения".

Търговската война между Пекин и Вашингтон разтърси световните финансови пазари и подхрани опасенията от инфлация в САЩ, както и от забавяне на икономическия растеж на Вашингтон.