САЩ и ЕС постигнаха търговско споразумение, предвиждащо 15% мита върху европейския износ, обяви президентът Доналд Тръмп след среща с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Търнбъри в Шотландия.

Според американския президент, който разговаря с европейската лидерка в продължение на един час, ЕС е поел ангажимент за закупуване на енергия на стойност 750 млрд. долара и за допълнителни инвестиции в САЩ в размер на 600 млрд. долара. Митата от 15% върху по-голямата част от вноса ще се отнася и до автомобилната индустрия, подчерта Тръмп, като определи енергийното споразумение за важен компонент на сделката.

Митата върху стоманата и алуминия ще останат 50%.

Фон дер Лайен от своя страна приветства "доброто споразумение, което ще донесе стабилност и предвидимост" от двете страни на Атлантическия океан. "Договорихме се и за нулеви тарифи за редица стратегически продукти. Това включва всички въздухоплавателни средства и резервните им части, някои химикали, някои генерични лекарства, полупроводниково оборудване, някои селскостопански продукти, природни ресурси и жизеноважни суровини."

Фон дер Лайен уточни, че покупките на енергийни продукти ще бъдат с обем от 250 млрд. долара годишно до края на мандата на Тръмп като президент на САЩ и имат за цел да заменят оставащия внос на руски изкопаеми горива. Председателката на Еврокомисията отбеляза специално, че рамковото търговско споразумение, сключено от нея и Тръмп, не съдържа решение относно сектора на спиртните напитки. Секторът на спиртните напитки е една от областите, в които подробностите в рамковото търговско споразумение ще трябва да бъдат разгледани през следващите седмици, добави Фон дер Лайен.

Италианският премиер Джорджа Мелони определи като "положително" постигането на търговско споразумение между Европейския съюз и САЩ, но подчерта, че първо трябва да види подробностите.

Сключеното днес рамково споразумение е добро, като предотвратява търговска война и сериозен удар по автомобилния сектор, заяви германският канцлер Фридрих Мерц. "Това споразумение успя да предотврати търговски конфликт, който щеше да засегне силно ориентираната към износа германска икономика", се казва в изявление на Мерц. "Това се отнася по-специално за автомобилната промишленост, където настоящите мита от 27,5 % ще бъдат намалени почти наполовина до 15%", уточнява канцлерът.