Сърбия е получила усъвършенствана китайска зенитно-ракетна система с доставка през Турция и България в тайна операция този уикенд, съобщава държавната телевизия на страната РТС по данни на военни експерти и световни медии.

Шест китайски военнотранспортни самолета Y-20 са кацнали в Белград в събота, носещи ракетната система HQ-22 за сръбската армия.

Сърбия и Западните Балкани са извадени от списъка на санкциите на ЕС срещу страните, внасящи петрол от Русия

Китайски товарни самолети с военни отличителни знаци са заснети на белградското летище „Никола Тесла“.

Експертите виждат доставката на оръжия през поне две страни-членки на НАТО, Турция и България, като демонстрация на нарастващата мощ на Китай в света.

Китайската ракетна система се сравнява предимно с американската "Пейтриът" или с руските системи С-300, въпреки че има по-малък обсег на действие от С-300.

Партиите спорят за американските Ф–16

Сърбия ще бъде първата страна в Европа с китайски ракети.

Президентът Александър Вучич, който вчера присъства на военното учение "Огнен щит 22", обяви, че най-мощното оръжие, с което разполага Сърбия, ще бъде представено във вторник или сряда.

„През следващите дни ще покажем новата гордост на сръбската армия, нещо, което укрепва нашите бойни способности, което ни прави многократно по-силни днес, отколкото бяхме, и е значителен възпиращ фактор за онези, които биха се опитали да застрашат стабилността на Сърбия“, подчерта Вучич.

Сърбия преговаря за 12 самолета Рафал, пише вестник "Ла Трибюн"

Доставката на оръжия за Сърбия е на фона на опасенията на Запада, че натрупването на запаси на Балканите по време на войната на Украйна може да застраши крехкия мир в региона.

„Присъствието на Y-20 в Европа е все още сравнително ново нещо“, пише онлайн списанието The War zone.

Сръбският военен анализатор Александър Радич каза, цитиран от "Данас", че "това е китайска демонстрация на сила".

През 2020 г. американски представители предупредиха Белград за закупуването на зенитни системи HQ-22, чиято експортна версия е известна като FK-3. Те казаха, че Сърбия, ако наистина иска да се присъедини към Европейския съюз и други западни съюзи, трябва да хармонизира военното си оборудване със западните стандарти.

Навършват се 30 години от обсадата на Сараево

Страната, която официално се стреми към членство в ЕС, вече е увеличила въоръжените си сили с руски и китайски оръжия, включително бойни самолети, бойни танкове и друго оборудване.

На Запад има опасения, че въоръжаването на Сърбия от Русия и Китай може да подтикне Балканите към нова война, особено срещу бившата ѝ провинция Косово, която обяви независимост през 2008 г. Сърбия, Русия и Китай не признават държавността на Косово, докато Съединените щати и повечето западни страни го правят.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм