Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов иска дисциплинарно наказание за прокурор Димитър Франтишек Петров от Софийска градска прокуратура (СГП). Това съобщиха от държавното обвинение. Причината за това е проверка на дейността му, която е установила редица нарушения и забавяне на разследвания без основание.

“При ревизията са проверявани всички неприключили досъдебни производства и преписки, с които Петров е бил ангажиран, както и спрените досъдебни производства, които е наблюдавал. Резултатите показват, че е допуснато неоправдано забавяне на дела, липса на ритмичност и интензивност при извършване на процесуално-следствените действия и на контрол спрямо разследващите органи за законосъобразно и своевременно провеждане на разследването”, пишат от обвинението. 

Поводът за проверката на работата на Франтишек бе арестът на телевизионния продуцент Нико Тупарев, за когото прокуратурата поиска най-тежката мярка за неотклонение. Петров обвини и поиска задържането на Нико Тупарев за длъжностно присвояване на близо 1.44 млн. лева за случай от 2020 г. Впоследствие Софийският градски съд (СГС)  установи, че в случая въобще няма данни за престъпление и освободи продуцента без мярка за неотклонение. Апелативният прокурор пък оттегли протеста на Петров, който продължи да настоява Тупарев да бъде задържан под стража или под домашен арест.

В доклада се посочва, че една от констатациите е, че по редица досъдебни производства Франтишек не е осъществявал ефективно ръководство и надзор над разследването.  При проверката на едно от делата е установено целенасочено поведение на прокурор Петров за заобикаляне на изискването на закона за случайно разпределение на преписките и делата. Впоследствие е било образувано досъдебно производство, по което е привлечен обвиняем и той е бил задържан за срок до 72 часа, без да са налице основания за това.

От обвинението обясняват, че при друго досъдебно производство, свързано с пране на пари, са извършвани процесуални действия, които са следствие на „изключително неправилна, тенденциозна и незаконосъобразна оценка на факти и обстоятелства“, което е довело до невъзможност да се предприемат определени законосъобразни действия от друг наблюдаващ прокурор.

Петров е наблюдавал 41 досъдебни производства, разследването по които не е приключило и  при част от тях е констатирано забавяне и неритмичност на разследването, ръководено от Петров в качеството му на наблюдаващ прокурор.

При 17 от досъдебните производства не са спазени правилата за своевременно изготвяне на искане за удължаване на срока за разследването като по две от производствата Франтишек не е изготвил изобщо искане за удължаване на срока за разследване, въпреки че е бил сезиран с такова предложение от разследващия орган.

Петров е наблюдава 83 спрени досъдебни производства, а проверяващият екип е установил редица допуснати нарушения - по 41 от тях не е изисквал информация от органите на полицията за предприетите оперативно-издирвателни мероприятия и резултатите от тях или такава информация е изисквана еднократно.

Сарафов посочва, че с липсата на ефективно ръководство и надзор над разследванията и допуснатото забавяне заради бездействие на прокурора са допуснати дисциплинарни нарушения съгласно Закона за съдебната власт.

Франтишек е известен и от разследването на Антикорупционния фонд „Осемте джуджета”. По времето на този материал той още е част от вече закритата Специализирана прокуратура. През юли Петров беше командирован за три месеца в Смолян.