Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет избра началника на националното следствие Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор. Решението беше взето с 8 гласа „за” и 1 – „против”. То подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в 14-дневен срок.
След гласуването Сарафов заяви пред журналисти, че още днес ще предложи смяна на всички заместник-главни прокурори.
Обобщение на коментарите след отстраняването на Гешев от поста главен прокурор
След като вчера държавният глава Румен Радев издаде указ за предсрочното освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор, днес последва заседание на Прокурорската колегия на ВСС.
Членовете на колегията решиха, че изборът ще стане измежду заместниците на Гешев, а критерият ще е старшинството на поста. Така между петимата заместници - Даниела Машева, Красимира Филипова, Десислава Пиронева и Борислав Сарафов, магистратите избраха Сарафов. По време на заседанието стана ясно, че петият заместник Пламена Цветанова тази сутрин е поискала да бъде освободена от поста.
ВСС решава кой да замести Гешев до избирането на редовен главен прокурор
След гласуването, пред журналисти Сарафов изрази дълбоката си убеденост, че прокуратурата незабавно трябва да започне съответните реформи. По думите му цялото общество е видяло, че прокуратурата има нужда от нов път, по който да тръгне. А първата среща, която ще инициира ще е с министъра на правосъдието Атанас Славов.
Сарафов уточни, че ще се търсят възможностите за „проветрение на прокуратурата”. По думите му прокуратурата трябва да се изчисти не само от лошите практики, но и от тези, които ги създават.
Иван Гешев е освободен от поста главен прокурор
По думите му прокуратурата не може да продължава по този начин.
Борислав Сарафов даде заявка, че днес ще предложи смяна на всички заместник-главни прокурори, тъй като са показали лична привързаност към Гешев и не могат да бъдат отделени от него.
Относно депутатските имунитети той коментира, че „дали са обосновани, или са част от закачките на бившия главен прокурор с политиците ще бъде преценено тепърва”. По думите му, ако се назначи ревизия тя ще обхване не имунитетите, а това дали е работено по тези дела, тъй като има впечатление, че по някои това не се е случвало години.
Сарафов уточни, че остава директор на Националната следствена служба.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Велислав Величков: Процедурата за избор на главен прокурор ще се прекрати на първото заседание на ВСС
- В сила: Този ВСС няма право да избира главен прокурор и шеф на ВАС
- Адв. Ина Лулчева: Докато членове на ВСС се чувстват притискани от политическите сили, няма да имаме независими
- Радостин Василев: Сарафов е много по-близък до Борисов, отколкото до Пеевски