Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов изрази удивление от “многото работа”, която е свършил, докато е заемал поста си. Изявлението си той направи, след като научи, че според становищата на двете ключови комисии към Прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет - Комисията за атестирането и конкурсите и тази по професионална етика, има нравствените, етични и професионални качества да стане титуляр на поста.

Сарафов бил удивен от многото работа, която свършил като и. ф. главен прокурор

Сарафов присъства на заседанията на двете комисии и изрази признателност пред кадровиците за изводите в становищата. 

“Благодаря за това, че усилията, които полагам, не остават незабелязани. Самият аз се удивих колко много работа съм свършил като изпълняващ функциите главен прокурор и като директор на Националната следствена служба. Бъдете напълно убедени, че аз полагам огромни усилия и се радвам, че те не оставят незабелязани. Осъзнавам огромната отговорност да бъда изпълняващ функциите главен прокурор в днешното смутно време в политически аспект. Не е лека задача. Няма да пощадя усилия и себе си, за да изпълня мисията и отговорността да ръководя прокуратурата така, че да бъде в полза на обществото и да спечели общественото доверие, каквото работещите в прокуратурата и самата институция заслужават“, каза Сарафов пред Комисията за атестирането и конкурсите.

Пред колегите им от етичната комисия той посочи, че полага старание всеки ден да следва етични стандарти и норми. Сарафов подчерта и че полага неистови усилия прокуратурата и следствието да спечелят общественото доверие, което заслужават и че тези усилия понякога са за сметка на семейството му.

„Опасявам се, че отдадеността на професията и отговорността са за сметка на семейството ми и на родител на две малки деца. Надявам се семейството да ми прости отдадеността и отговорността, защото ги приемам за мисия. Ако бъда избран, ще продължа все така всеотдайно, себеотрицателно и отговорно да изпълняват своите ангажименти“, призна и.ф. главният прокурор.

Според становищата на двете комисии Сарафов отговоря изцяло на изискванията да заеме поста главен прокурор. Последователно кариерно е израснал в системата, има ръководни и административни умения, натрупал е управленски опит, стриктно е изпълнявал служебните задължения, умее да работи в екип, ползва се с подкрепата на колегите си и е получил признание от международни институции.

Сарафов е начело на прокуратурата от юни м.г., когато беше определен като изпълняващ функциите след бързото освобождаване на Иван Гешев. След като сега ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор, той се оказа и единственият желаещ да заеме поста на обвинител №1.

Това предизвика редица протести в страната от различни организации. 

Антикорупционният фонд призова данните за връзки между и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов и кръга около бившия следовател Петьо Петров – Еврото да бъдат изяснени. Адвокати в страната се обявиха срещу процедурата за избор на главен прокурор, защото е открита от състав на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат. Протестираха и от "Правосъдие за всеки". Мнения, че Сарафов не бива да оглавява прокуратурата се чуха и от политически фигури. Президентът Румен Радев също обяви, че този състав на ВСС не може да отговори на обществените очаквания за избора на нов главен прокурор.