Цените на нефта и газа се повишиха в понеделник, рублата се срина, а европейските акции потънаха, след като световните сили наложиха нови санкции на Русия заради инвазията ѝ в Украйна.
Руският президент Владимир Путин реагира на последните строги мерки, като постави ядрените си сили в по-висока степен на готовност.
Кремъл: Русия ще се справи със западните санкции
Цената на суровия петрол марка "Брент" отново надхвърли 100 долара за барел, а референтната цена на природния газ TTF в Европа се повиши с повече от една трета до 128 евро за мегаватчас, тъй като търговците се притесняваха за руските енергийни доставки.
Новините, наред с рязкото поскъпване на алуминия, никела и пшеницата, предизвикаха нова загриженост за разрастващата се инфлация.
Търговците ще следят отблизо срещата тази седмица на ОПЕК и други големи производители на петрол, водени от Русия, на която те ще обсъдят плановете за добив.
Руската рубла се срина с почти 30% след последните санкции
Европейските акции поевтиняха, като Лондон загуби 1,2%, а Франкфурт и Париж загубиха съответно 2,3% и 3,0% след смесеното представяне в Азия.
Рублата достигна рекордно ниски стойности спрямо еврото и долара, след като Западът забрани всички транзакции с руската централна банка и изхвърли някои кредитори от международната система за разплащания SWIFT.
Банките в еврозоната са засегнати
Новините от уикенда предизвикаха шок в европейските банки на фона на опасенията за въздействие върху целия сектор.
ЕС въоръжава Украйна, забранява руски медии и полети
В Париж Societe Generale се срина с 10,4%, BNP Paribas - с 8,2%, а Credit Agricole - с 5,5%.
Във Франкфурт Дойче банк беше най-силно поевтинялата банка със спад от 8,5%.
"Европейските банки с най-голяма експозиция към Русия бяха най-силно засегнати на фона на днешната пазарна разпродажба", заяви Виктория Шолар от Interactive Investor.
"Системата SWIFT в този контекст има основно значение, тъй като позволява на руските енергийни компании лесно да продават петрол и газ в чужбина чрез канала на световната финансова система."
Междувременно европейското дъщерно дружество на руската държавна банка Сбербанк в резултат на санкциите е изправено пред фалит, съобщи Европейската централна банка в понеделник.
В британската столица компаниите, изложени на риск от Русия, отново бяха подложени на обстрел.
Листнатите в Лондон акции на руските металургични гиганти "Полиметал" и "Евраз" понесоха поредния удар, като се сринаха съответно с 52% и 27%.
Британският енергиен гигант BP понижи стойността си с почти 6,0 %, след като реши да напусне Русия.
Златото и йената, които са предпочитани активи във времена на несигурност, поскъпнаха, докато доларът се повиши спрямо повечето други валути.
Единици от развиващите се пазари понесоха удар от сътресенията в Украйна, като унгарският форинт достигна исторически минимум в евро.
Новината, че централната банка на Русия е повишила лихвените проценти до 20% - най-високите от 2003 г. насам, помогна за кратко време да се намалят загубите на рублата.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук