Основно училище „Алеко Константинов“ в град Пловдив отбеляза своя патронен празник с поредица от цветни изпълнения, които показаха културното многообразие на общността на училището и отдадоха почит на нейния патрон, видния български писател, хуморист и общественик Алеко Константинов.
Въпреки дъждовното и хладно време, училищната общност се събра, за да отпразнува наследството на Щастливеца, чиито творби продължават да вдъхновяват поколения читатели по целия свят.
Директорът на училището Марияна Найденова изрази вълнението си от възможността да отпразнува забележителното наследство на Алеко Константинов, като същевременно благодари на учителите, учениците и родителите за тяхната непоколебима подкрепа и отдаденост към каузата на образованието.
След традиционния ритуал за посрещане и предаване на знамето на училището, учениците представиха драматизация на сцена от изповедта на Алеко Константинов, записана в неговия „семеен албум“ и споделена с проф. Иван Шишманов, предлагайки поглед към мислите и чувствата на великия писател.
Възпитаниците на училището демонстрираха своето артистично майсторство чрез различни лирични, музикални и танцови изпълнения, представящи богатото културно наследство на различни етноси, включително български, еврейски, руски, гръцки и индийски.
Вълнението на публиката предизвика и емоционалното изпълнение на песента „Хубава си, моя горо“, която резонира с любовта на Алеко Константинов към родината.
В знак на почит към патрона на училището, ученици посетиха лобното място на Алеко Константинов, където положиха цветя и венци, изразявайки своята благодарност и възхищение към писателя, чийто принос към националната ни идентичност остава незаличим.
Фокусът на празника беше да вдъхнови учениците да следват ценностите на почтеност, справедливост и обществена ангажираност, олицетворени от техния патрон.
Чрез разнообразните и иновативни прояви, училищната общност в ОУ „Алеко Константинов“ в Пловдив успя да създаде едно запомнящо се тържество, което със сигурност ще остане в сърцата на всички присъстващи дълго след края на празника.