С факелно шествие от родната къща на Алеко Константинов до неговия паметник в центъра на Свищов и празничен концерт завършиха петдневните Алекови празници, с които беше отбелязана 160-та годишнина от рождението на големия български писател и майстор на фейлетона, наричан Щастливеца.
При поднасянето на венци и цветя пред паметника на Щастливеца в центъра на родния му град, вицепрезидентът Илияна Йотова, която беше специален гост на събитието каза:
„Щастливеца ни завеща умението не само да наблюдаваме, а да проглеждаме – да виждаме красивото, но и грозното, да възпитаваме у себе си бунта срещу бруталното в човека, срещу омразата и несправедливостта.
Когато се зададат избори, всеки от нас си припомня за превърналите се в класика определения за т.нар. морални влияния – тези, които са във властта, искат да останат завинаги в нея и не подбират средствата за това. Сопите са по-силни от думите – срещу това въставаше Алековата душа“, подчерта още Илияна Йотова.
Вицепрезидентът беше официален гост и на заключителната церемония – концерт в залата на Първо българско читалище „Еленка и Кирил Аврамови“ в Свищов.
Тържествената музикална програма започна с изпълнение на “Хубава си, моя горо” от оркестъра на Държавна опера – Русе под палката на главния диригент Димитър Косев, който е автор на аранжимента на българската възрожденска песен за голям оркестър.
Водещ на събитието беше директорът на Държавна опера - Русе Пламен Бейков – роден в Свищов.
Един от солистите в концерта, посветен на 160-та годишнина от рождението на Алеко Константинов беше родената в Свищов Анелия Дечева, която е диригент на Общински хор "Гена Димитрова" в Плевен. След блестящото изпълнение на "Somewhere over the rainbow" от "Магьосникът от Оз", Анелия Дечева каза:
“Нека културата да не бъде само думи, а поведение и съзнание". Тя благодари за поканата да участва в събитието. "За мен е чест, че съм тук точно днес. Свищов е моят роден град, в който за пръв път натиснах клавишите на пианото и изключително много се вълнувам!".
Всички солисти, които се изявиха на сцената на Читалище "Еленка и Кирил Аврамови" бяха хора със свищовски корени.
Програмата включваше творби от Волфганг Амадеус Моцарт, Пабло Сарасате, Джузепе Верди, Веселин Стоянов, а солисти бяха още Георги Бейков - бас, Ирина Стоянова - цигулка, която беше гост-концертмайстор в оркестъра на Държавна опера - Русе, Мира Искърова - пиано и цигуларят Йосиф Радионов, определян като "магьосник на четирите струни", който изпълни "Цигански напеви" от Сарасате.
Пред публиката беше представен спомен на поета Кирил Христов, в който авторът определя Алеко като “най-безпощадния български критик”.
Председателят на журито в традиционния Международен конкурс за къс хумористичен разказ „Алеко“, Йордан Евтимов обяви, че тази година носител на наградата е Иван Шопов от Северна Македония, след като са разгледани 104 разказа на 42-ма автора от 21 страни.
„Това е светъл разказ с много самоирония за желанието да се пътува, защото всички ние сме пътешественици“, каза Евтимов преди наградата да бъде връчена от кмета на Свищов Генчо Генчев.
Още по темата
- На 3 май се играе дерби срещата ОФК Локомотив (Мездра) - ОФК Академик (Свищов)
- Йотова: Правата на българите в Северна Македония продължават да не се спазват
- Илияна Йотова в Плевен: След всичко, което се случва, като общество трябва да бъдем много бдителни и взискателни
- 48 години от най-разрушителното земетресение в Югоизточна Европа, покосило Свищов