Никой не се е преборил с географията. София е пример за това. Тя дори не е разчетена за толкова много хора, коментира в предаването „Стълбището” на Дарик доц. д-р Стелиян Димитров преподавател в Геолого-географски факултет на Софийски Университет „Св. Климент Охридски“.

Валери Йорданов пред Дарик: Един мъж става мъж в детството

По умно беше София да се развива в посока Стара планина, смята той. Умен град не е този, който само въвежда нови технологии, а този който се адаптира към географските особености, посочи специалистът. Ако говорим за качество на въздуха например, то е различно в различните райони на града. То е сложен феномен, който зависи от много фактори. Всяка част на града е уникална. Новите технологии ни дават възможност да подредим всяка от тях в географския пъзел, коментира Димитров.

Н.Пр. Херо Мустафа: Истинските приятели и съюзници трябва да бъдат откровени едни с други

В момента провеждаме експеримент със Столичната община за мониторинг на определени зони, добави той.

Преди три дни, на фона на голямото застудяване, имаме документирано, например във Филиповци, че изведнъж към 8 часа сутринта, там запалиха за отопление, всичко, което можеше да бъде запалено. Вдигнаха се прахови частици. Имаше голямо замръсяване, но всичко отиде в Люлин, без там да горят каквото и да е.

С дронове правят мониторниг на качеството на въздуха в София

Всъщност през последните години качеството на въздуха в София се е подобрило значително. Става въпрос за средните стойности. Проблем са дните в които поради географските особености и поведението на столичани имаме драстични превишения на нормите, коментира доц. д-р Стелиян Димитров.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм