Средно 20% ще е увеличението на таксите във висшите учебни заведения. То ще засяга най-вече студентите, които се обучават в специалностите от областите „Педагогически науки“, „Хуманитарни науки“, „Социални, стопански и правни науки“, „Природни науки“, „Технически науки“ и „Здравеопазване“.
Средният размер на годишната такса за обучение в държавните висши училища за следващата академична учебна година ще е 1050 лв., а за кандидатстване – 50 лв. Това предвижда проект за решение на правителството, публикуван за обществено обсъждане на сайта на МОН.
Ученици се запознаха с иновативните специалности в Медицинския факултет
За специалностите от област „Педагогически науки“ средният размер на таксата ще бъде 780 лв., за „Хуманитарни науки“ - 750 лв., за „Социални, стопански и правни науки“ – 900 лв. Студентите в специалностите от областите „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Технически науки“ ще заплащат средно 870 лв., тези от „Аграрни науки и ветеринарна медицина“ - 1000 лв., „Здравеопазване и спорт“ – 1100 лв., „ Изкуства“ – 1450 лв.
Студентите в осем професионални направления и 18 защитени специалности са освободени от такси, припомнят от пресцентъра на ведомството. Професионалните направления са „Педагогика на обучението по…“, „Религия и теология“, „Математика“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Химични технологии“, „Енергетика“, „Материали и материалознание“. Годишната такса за обучение на докторантите в държавните висши училища ще е средно 1300 лв. а за тези в БАН - 650 лв.
Това предвижда проект за решение публикуван за обществено обсъждане на сайта на МОН. Таксите за кандидатстване и обучение в държавните университетити се утвърждават ежегодно от правителството по предложение на академичните ръководства.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Проф. Добромир Димитров: В Япония и в САЩ, за МУ-Плевен се говори като за образователен и научноизследователски център от световен мащаб
- Акад. Григор Горчев: Роботизираната хирургия стана стандарт и ние, нашето поколение, сме късметлии
- Проф. Славчо Томов, чл. кореспондент на БАН: Съвременната наука не е индивидуално състезание, а комплексна и екипна работа
- На Тържествен Академичен съвет наградиха заслужили преподаватели на МУ-Плевен/ВИДЕО/